فاجعه‌ای به نام گزارشگر
فاجعه‌ای به نام گزارشگر

در حالی که گزارشگر یک مسابقه فوتبال می‌تواند از عوامل جذب بیننده باشد، عملکرد گزارش بازی شب گذشته فولاد و استقلال صدای مخاطبان را درآورد.

نخل‌اسپورت – بی‌شک هر بیننده یک مسابقه فوتبال، گزارشگر را از عوامل مهم در جذاب کردن یک بازی برای بیننده و به نوعی نمک یک مسابقه فوتبال می‌داند.

اما شب گذشته، عملکرد گزارشگر بازی تیم‌های فولاد و استقلال در اهواز، بار دیگر ثابت کرد ظاهرا اراده‌ای در جهت ارتقاء سطح کیفی گزارش‌های فوتبال در خوزستان وجود ندارد.

ادای کلمات با لهجه‌ غلیظ، توصیفات نابجا، استفاده مکرر از کلمات و جملات تکراری، بکار بردن کلمات اشتباه، اصرار به تقلیدهای تصنعی، عدم تنظیم تن صدا و ریتم یکنواخت، از گزارش بازی دیشب یک فاجعه ساخت.

مشخص نیست آیا گزارشگر بازی فولاد استقلال نمی‌دانست بیننده متوجه می‌شود که کلمه “بله” بصورت کشیده و با آن لحن معروف، تکه کلام عادل فردوسی‌پور است و گزارشگر خوزستانی حتی در تقلید آن هم ضعیف عمل می‌کند؟

در جایی از بازی گزارشگر که گویی جمله‌ای را از رو می‌خواند، می‌خواهد توصیه‌های بهداشتی را در جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا به مخاطب منتقل کند که به اشتباه می‌گوید مردم از رفت و آمدهای ضروری پرهیز کنند که صحیح آن “غیرضروری” است.

یکی دیگر از نقاط عطف یک گزارش فوتبال که آن را جذاب‌تر می‌کند، انتقال اطلاعات به‌روز به مخاطب است که در گزارش بازی شب گذشته کمتر شاهد این موضوع بودیم.

به‌هرحال، هیچ خصومت شخصی و نیت عیب‌جویی در مطرح کردن این انتقادات وجود ندارد ولی مسوولین صدا و سیمای خوزستان باید برای حل این مشکل قدمی بردارند. آن‌ها باید بدانند پاسخ به ذائقه مخاطب چیزی نیست که بتوان با رودربایستی و تعارف با نیروها، نادیده‌اش گرفت و مدام به گزارشگران بی‌کیفیت تریبون داد.

استان فوتبال‌خیزی چون خوزستان حتما می‌تواند گزارشگران خوبی را از میان استعدادها کشف و بکارگیری کند کما اینکه همین حالا هم یکی دو گزارشگر جوان و باکیفیت در صدا و سیمای استان مشغول به کار هستند و نیاز است به تعدادشان افزوده شود.

انتهای پیام /