نقل و انتقالات خوزستان در خواب تابستانی
نقل و انتقالات خوزستان در خواب تابستانی

با پایان یافتن دور هجدهم لیگ برتر فعالیت تیم‌ها برای نقل و انتقالات آغاز شده است، در این گزارش به فعالیت تیم های خوزستانی در فصل نقل و انتقالات می‌پردازیم.

به گزارش پایگاه خبری نخل‌اسپورت، در حالی که رفته رفته به شروع لیگ برتر نزدیک می شویم تیم‌های خوزستانی شرایط مختلفی را  تجربه می‌کنند که به بررسی آنها می‌پردازیم.

فولاد خوزستان امیدوار کننده

فولاد خوزستان  فصل پیش را با افشین قطبی در جایگاه هشتم جدول به پایان رساند, جایگاهی هواداران و مدیریت فولاد را راضی نکرد، افشین قطبی توانست تغییرات مثبتی را در تیم ایجاد کند و کیفیت فنی تیم را بالا ببرد اما نتایج سینوسی فولاد هواداران را نگران میکرد و انتقاداتی را به تیم وارد میکردند.

 در آخرین بازی لیگ افشین قطبی حرف از جدایی به زبان آورد و چند روز پس اتمام لیگ خبر از قطع همکاری قطبی و فولاد زده شد و به این ترتیب نیم فصل حضور قطبی در خوزستان به پایان رسید.

باشگاه فولاد که نمیخواست زمان را از دست بدهد خیلی زود با جواد نکونام وارد مذاکره شد و نکونام را به عنوان سرمربی خود برگزید .

انتخاب دستیاران

جواد نکونام، مهدی هاشمی نسب و حمیدرضا رجبی را به عنوان دستیار خود انتخاب کرد و ایمان مبعلی را از کادر فنی سال قبل در کادر خود نگه داشت، همچنین نکونام خبر از جذب یک مربی بدنساز اسپانیایی برای فولاد داد در اقدام بعدی نادر غبیشاوی دروازبان سابق فولاد  جانگزین ابراهیم میرزاپور در کادر فنی فولاد شد تا بدین ترتیب کادر فنی فولاد کامل شود و آماده شروع تمرینات شود.

جذب بازیکنان

باشگاه فولاد با توجه به لیست سرمربی جدید خود خیلی سریع اقدام به جذب آنها کردند.

برای پست دروازبانی آنها با شهاب گردان گلر باتجربه فصل قبل نفت آبادان به توافق رسیدند تا این بازیکن در آستانه ۳۵ سالگی یک فصل دیگه را در خوزستان سپری کند.

الماس سیاه نفت مسجد سلیمان یعنی موسی کولی بالی که شایعات فراوانی مبنی بر پیوستن او به فولاد خوزستان به گوش می‌رسید پس از چندین خبر در طی دو روز و جابجایی بین دو تیم نفت و فولاد پس از مذاکره با مدیران نفت راضی به تمدید قرارداد شد، تا خبری خوش از این بازیکن به هواداران مسجد سلیمانی برسد اما با یک چرخش ناگهانی در حالی که هنوز ۲۴ ساعت از خبر تمدید وی با نفت نگذشته بود خبر پیوستن وی به فولاد منتشر شد تا موسی کولی‌بالی در نهایت به فولاد خوزستان بپیوند.

جذب بازیکنان شمالی

فولاد برای  پست هافبک میانی با محمد آبشک مذاکره کردند و توانستن این بازیکن را جذب کنند تا این بازیکن از نساجی جدا شده و باره دیگه اینبار در فولاد زیر نظر جواد نکونام کار کند، آبشک فصل گذشته زیر نظر جواد نکونام در نساجی بازیکن ثابت این تیم بود.

در ادامه خریدهای شمالی فولاد آنها توانستند با محمد قاسمی نژاد به توافق برسند تا این بازیکن شمالی پدیده سومین سهمیه لیگ برتری فولاد خوزستان حساب شود، قاسمی نژاد که فصل پیش بهترین گلساز پدیده لقب گرفت با ۶ پاس گل در هفته‌های پایانی جایگاه ثابت خودرا در ترکیب از دست داده بود و تصمیم به جدایی از پدیده گرفت و به فولاد پیوست.

خریدهای جوان و با انگیزه

فولادی ها توانستند  با چند بازیکن جوان و آینده دار به توافق برسند و آنهارا جذب کنند.

وحید نامداری بازیکن تیم ملی  و فصل گذشته استقلال خوزستان در پست هافبک میانی جذب این تیم شد.

حسن شنانی نیز بازیکن تکنیکی و جوان فصل گذشته سپیدرود رشت به جمع فولادی ها پیوست.

فولادی‌ها همچنین با محمد بلبلی پدیده جوان فصل گذشته سپیدرود به توافق داخلی رسیده بودن و قرارداد داخلی هم امضا شد اما طی چرخش ناگهانی این بازیکن با استقلال تهران به توافق رسید تا فصل آینده را در این تیم تهرانی توپ بزند.

عباس بوعذار نیز پس از پایان خدمت خود در فجر سپاسی به عضویت باشگاه فولاد خوزستان در آمد، البته مدیر عامل فجر اعلام کرده است که این بازیکن با آنها قرارداد دارد و خدمتش به پایان نرسیده، باید دید تکلیف این بازیکن خوزستانی چه می‌شود.

همچنین هیثم هاشمی زاده که فصل گذشته به صورت قرضی در نفت مسجدسلیمان با پایان فصل به فولادخوزستان برگشت.

هچنین طبق شنیده‌هایی خبرنگار نخل‌اسپورت گفته می‌شود احمد عبدلله زاده بازیکن خوزستانی نساجی توافقاتی با مدیران فولاد انجام داده تا بار دیگر در تیم سابق خود به میدان برود و فصل جدید را زیر نظر مربی فصل گذشته خود یعنی جواد نکونام سپری کند، عبدلله زاده که در زمان کارلوس کیروش چندین بار به تیم ملی دعوت میشد برای فصل جدید عزم خودرا جزم کرده تا با انتخاب خوب خود باره دیگر به پیراهن تیم ملی برسد.

تمدیدی ها

فولاد توانسته با اکثر بازیکنان تاثیرگذار فصل گذشته خود تمدید کند و اسکلت فصل قبل خودرا حفظ کند.

ایوبی والی کاپیتان مقتدر فولاد اولین نفری بود که با فولادی ها تمدید کرد.

حسن بیت سعید بهترین پاسور فصل گذشته نیز دوساله تمدید کرد.

میثم دورقی، احسان مرادیان و صابر حردانی نیز دیگر بازیکنانی بودند که قراردادشان را تمدید کردند.

سینا مریدی و فرزاد جعفری بازیکنان تاثیرگذار فصل قبل که از تیم های مختلفی پیشنهاد داشتند هم مذاکرات مثبتی برای تمدید قرارداد داشته اند و کم کم به اردوی فولادی ها اضافه خواهند شد .

خروجی ها

پس از جدا شدن افشین قطبی  دو بازیکن خارجی جذب شده توسط او نیز از تیم جدا شدند , مسی و آکاهوشی پس از نیم فصل حضور در فولاد از این تیم جدا شدند.

پیمان شیرزادی مدافع چپ فصل گذشته که بیشتر فصل را مصدوم بود از این تیم جدا شده و به پارس جنوبی پیوست.

رضا میرزایی هم که به صورت قرضی از سپاهان به فولاد پیوسته بود پس از پایان لیگ به تیم سپاهان برگشت تا فصل جدید را در اصفهان توپ بزند.

نگرانی فولادی ها

شاید مهمترین نگرانی این روزهای هواداران فولاد تمدید قرارداد لوسیانو پریرا آقای گل فصل گذشته لیگ است، لوسیانو پریرا که محبوب هواداران خوزستانی هست، از چند تیم لیگ برتری از جمله پدیده مشهد پیشنهاد دارد ضمن آنکه شایعاتی مبنی بر شرایط عجیب این بازیکن برای تمدید قرارداد با فولاد به گوش میرسد , گفته میشود این بازیکن درخواست پرداخت کلیه مطالبات گذشته خود را داشته و جذب دو بازیکن خارجی طبق نظر مدیر برنامه هایش را داشته که با این وضعیت فولاد کار سختی برای تمدید قرارداد با این بازیکن ارزشمند را دارد، باید دید طی روزهای پیش رو آینده این بازیکن به چه صورت خواهد شد.

دیگر نگرانی فولادی ها تمدید قرار داد مهدی ذبیدی بازیکن تاثیرگذار و بومی فولاد است که فصل گذشته هروقت به میدان رفت توانست تاثیرگذار باشد.

جواد نکونام در این روزها به دنبال جذب یک مدافع میانی و یک مدافع چپ است تا با تکمیل شدن بازیکنانش اردوی آماده سازی را با تمام بازیکنانش سپری کند و نگرانی از این بابت نداشته باشد، به نظر میرسد فولاد با جذب یک مدافع میانی و یک مدافع چپ و یک مهاجم هدف کار خود را در بازار نقل و انتقالات به پایان برساند.

نفت مسجد سلیمان

نفت مسجدسلیمان پس از بقا در هفته های پایانی لیگ گذشته در خوابی عمیق فرو رفت.

به طوری که تا کنون تکلیف سرمربی این تیم به طور قطعی مشخص نشده است، خبرها از توافق با مهدی تارتار به گوش میرسد اما تا این لحظه قرارداد رسمی و نهایی صورت نگرفته است .

نفت مسجدسلیمان که سال گذشته با مشکلاتی بسیار توانست در هفته پایانی در لیگ برتر بماند باید هرچه سریعتر تکلیف کادرفنی و بازیکنان را معلوم کند تا مانند فصل گذشته از شانس های سقوط به حساب نیاید.

ورودی ها

تا کنون  پیوستن محمد طیبی بازیکن بهبهانی و سابق تراکتورسازی به این تیم به نظر قطعی می‌آید.

مدافع خوزستانی که پیش تر اعلام کرده بود فصل جدید را میخواهد در خوزستان توپ بزند و خبری از جذب بازیکنان دیگر نیست.  

خروجی‌ها

علیرضا علیزاده بازیکن ثابت فصل گذشته نفت مسجدسلیمان از این تیم جدا شده و به تیم پدیده مشهد پیوست تا اولین جدا شده نفتی ها لقب بگیرد.

دیگر بازیکنی که خواهان جدایی شده محمد شادکام است که به احتمال فراوان فصل آینده را در تیمی دیگر توپ خواهد زد و همچنین الماس سیاه نفت موسی کولی‌بالی پس از کش و قوس های فراوان بلاخره از این تیم جدا شد و فصل آینده برای فولاد به میدان می‌رود.

تمدیدی‌ها

موسی کولی‌بالی که خبر تمدید شدن قراردادش منتشر شد پس از گذشت کمتر از ۲۴ ساعت از جمع زرد پوشان مسجدسلیمانی جدا شد.

صنعت نفت آبادن

در آبادان اوضاع بسیار نگران کننده است، به طوری که پس از پایان لیگ برتر پائولو سرجیو مربی پرتغالی موفق این تیم از جمع زردپوشان جدا شد و به لیگ عربستان رفت تا در آنجا به مربیگری ادامه دهد .

نفتی ها  فصل خوبی را با سرجیو گذراندند و در هفته های پایانی اوج گرفته بودند، خواستار ادامه همکاری با این سرمربی بودند که شرایط محیا نشد و دو طرف قطع همکاری کردند.

پس از پایان لیگ و جدایی سرمربی این تیم، نفت آبادان درخوابی عمیق فرو رفت و تا کنون وضعیت این تیم برای فصل آینده لیگ برتر هنوز مشخص نشده.

خبرهای عجیبی از آبادان به گوش میرسد و هواداران این این تیم را نگران کرده است، تا جایی که وزارت نفت اعلام کرد قصد تیم داری در هیچ رده در فوتبال را ندارد و خبر انحلال نفت آبادان حتی در مقطعی به گوش رسید .

پس از این اخبار نگران کننده فرماندار آبادان به این قضیه ورود کرد و قول بهبودی هرچه سریعتر را داد.

و در اولین اقدام عیسی زاده را در سمت خود ابقا کرد تا فصل آینده مدیرعاملی نفت آبادان را بر عهده بگیرد.

نفتی‌ها با تعیین هیت مدیره و مدیرعامل حالا باید به دنبال جانشینی مناسب برای سرجیو باشند تا فصل آینده نتایج خوبی را در لیگ بگیرند.

گفته می‌شود نظر هیئت مدیره باشگاه روی گزینه های خارجی است و در صورت پیدا نشدن گزینه‌ی مناسب به گزینه‌های داخلی روی می‌آورند.

ورودی‌ها

تا این لحظه هیچ بازیکنی به طور رسمی با نفت آبادان قرارداد امضا نکرده است، بلاتکلیفی هیت مدیره و سرمربی این تیم باعث شده زمان را از دست بدهند و تا کنون فعالیتی در فصل نقل و انتقالات نداشته باشند.

این در حالیست که اکثر تیم‌ها وضعیت خود را معلوم کرده و بازیکنان مورد نظر خود را جذب کرده اند و صنعت نفت از این بابت از سایر تیم‌ها عقب افتاده است.

خروجی‌ها

اولین خروجی نفت آبادان شهاب گردان گلر این تیم بود که فصل خوبی را در دروازه این تیم گذراند و از این تیم جدا شد و به فولاد خوزستان پیوست.

تمدیدی‌ها

باید دید با انتخاب سرمربی چه بازیکنانی در این تیم می مانند و چه بازیکنانی جدا میشوند.

باید ماند و دید تکلیف این تیم پرهوادار در روزهای آینده چه خواهد شد.

بررسی کلی

فوتبال خوزستان فصل گذشته شرایط عجیبی را گذراند، برای اولین بار در تاریخ از یک استان چهار تیم در لیگ برتر نماینده داشت .

چهار نماینده‌ای که نتوانستند فصل موفقی را در لیگ برتر سپری کنند، در مقاطعی از فصل سه تیم خوزستانی در انتهای جدول حضور داشتند و خطر سقوط را حس میکردند، صنعت نفت توانست خودرا از منطقه خطر جدا کند اما نفت مسجدسلیمان تا هفته پایانی نیز خطر سقوط را حس میکرد، استقلال خوزستان هم که روزی قهرمان لیگ شده بود از هفته ها مانده به پایان سقوطش قطعی شده بود.

هواداران فوتبال فهم خوزستانی بسیار نگران اوضاع فوتبال این استان هستند، استانی که همیشه دارای پتانسیلی بالا بوده اما اکنون میزبان ورود بازیکنان و مربیان غیر بومی شده است و کمتر شاهد استفاده از بازیکنان بومی در تیم‌های استان هستیم، در گذشته هرگاه به موفقیت‌های فوتبال خوزستان نگاه می‌کنیم همیشه نقش بومی گرایی و استفاده از پتانسیل بالای استان پر رنگ بوده است و هواداران امیدوارند تیم‌های خوزستانی بار دیگر با حمایت مدیران خود به سمت بومی گرایی روی بیاورند تا باز هم شاهده افتخار آفرینی تیم‌های خود در سطح اول کشور شوند.

نویسنده محمدعلی میراب زاده / نخل اسپورت

  • نویسنده : محمدعلی میراب زاده