دبیر سمینار مجازی ملی مدیریت بحران کرونا با محوریت ورزش در خدمت سلامتی گفت: تاکنون ۲۷ مقاله به دبیرخانه سمینار ارسال شده است و پیش بینی می کنیم که بیش از ۲۰۰ مقاله به دست مان برسد. در نهایت نیز کتابچه ای از نتایج این آثار طراحی خواهد شد تا در صورت رویارویی با چنین بحران هایی بتوان از تجارب موجود در این کتابچه بهره مند شد.

به گزرش نخل اسپورت ، هومن خدری در نشست خبری سمینار مجازی ملی مدیریت بحران کرونا با محوریت ورزش در خدمت سلامتی که امروز (سه شنبه) برگزار شد، اظهارکرد: بحران کرونا برای ما یکسری تهدیدها داشت و البته یکسری فرصت ها نیز به وجود آورد. از تهدیدهای این ویروس این بود که مسابقات و رویدادهای بزرگ ورزشی از جمله المپیک ۲۰۲۰ به تعویق افتاد، ضمن این که مربیان، ورزشکاران و باشگاه های ورزشی نیز بسیار آسیب دیدند. یکی از این آسیب ها قطع شدن ارتباط بین مربیان و ورزشکاران بود.

وی با بیان این که وقتی چنین بحران هایی به وجود می آید باید بتوانیم از روش های جایگزین و کم هزینه استفاده کنیم، افزود: در این راستا برای اینکه ورزش دچار توقف نشود، یکسری از افراد به برگزاری مسابقات آنلاین روی آوردند و فضایی ایجاد شد که ما دیدیم نیاز است روش های نوین برای ورزش ارائه داده شود. به همین دلیل با این رویکرد برای برگزاری یک سمینار گام برداشتیم تا محیط موجود را به صورت آکادمیک جلو ببریم. حتی در نظر داریم کتابچه ای را از نتایج این سمینار طراحی کنیم و آثار این سمینار را برای آیندگان ارائه دهیم تا بعدها نیز در صورت رویارویی با چنین بحرانی هایی از تجارب موجود در این کتابچه بهره مند شوند.

دبیر سمینار ملی مدیریت بحران کرونا با محوریت ورزش در خدمت سلامتی گفت: استقبال برای حضور در این سمینار ملی و مجازی به حدی بود که وزارتخانه های بزرگ مثل وزارت نیرو به ما اعتماد کرد و برای استان خوزستان میزبانی بازی های وزارتخانه ای و ملی را در نظر گرفتند و این نشان از همت و نوآوری جوانان خوزستان بود، ضمن این که ما پتانسیل استان را به تمام کشور نشان دادیم.

وی با بیان این که موضوعات سمینار در قالب ۱۰ بخش است، عنوان کرد: بررسی آسیب های بحران کرونا و نیازسنجی در این زمینه یکی از بخش های در دستور کار است. همچنین وقتی با بحران کرونا مواجه شدیم، متوجه نبود زیرساخت های لازم از جمله اینترنت در کشور و خوزستان شدیم.

خدری همچنین با بیان این که در بحران کرونا سلامت کارکنان به خطر افتاد، عنوان کرد: یکی از معیارهای مورد نظر که مقرر شد در فاز اجرایی نیز انجام شود، طرح سلامت ادارای است. با این طرح به بحث ورزش کارمند توجه می شود. در مجموع اهمیت ورزش در مبارزه با ویروس کرونا، اهمیت اجرای طرح سلامت در صنعت، ارائه راهکارهای نوین برگزاری مسابقات ورزشی در صنعت به صورت آنلاین و ورزش‌های متناسب در خانه برای حفظ آمادگی کارکنان ورزشکار، از جمله محورهای این همایش محسوب می‌شوند.

وی با بیان این که سمینار در دو بخش ارائه مقالات و درس آموخته برگزار می‌شود، افزود: این سمینار مجازی با کمک هیات ورزش کارگری و وزش صنعت آب و برق خوزستان برگزار می‌شود. همچنین سیدکریم حسینی، نماینده مردم اهواز از حامیان علمی و دبیر علمی این سمینار است. در این سمینار آقای شجی نایب رییس فدراسیون همگانی و آقای قره از اساتید بزرگ تربیت بدنی از جمله داوران این سمینار هستند. دانشگاه های شهید چمران و پیام نور در برگزاری این سمینار به ما کمک داشتند. دبیرخانه شورای مرکزی ورزش وزارت نیرو، ورزش صنعت آب و برق، فدراسیون ورزش کارگری و اداره کل ورزش و جوانان خوزستان نیز از حامیان برگزاری این سمینار هستند.

دبیر سمینار ملی مدیریت بحران کرونا با محوریت ورزش در خدمت سلامتی افزود: برگزاری این سمینار در کشور و حتی آسیا تک بوده و تاکنون انجام نشده است و حتی می توانیم نتایج آن را در سطوح بین المللی نیز ارائه دهیم.

وی گفت: تاکنون ۲۷ مقاله به دبیرخانه سیمنار ارسال شده است و باتوجه به استقبال موجود پیش بینی می کنیم، بیش از ۲۰۰ مقاله به دبیرخانه ارسال شود. همچنین داوری مقالات در آذرماه انجام می شود و به منظور ایجاد انگیزه بین افراد علمی و دانشگاهی به مقالات برتر جوایزی اهدا خواهد شد. نتایج آثار هم پس از بررسی در قالب یک کتابچه جامع در بخش ها و حوزه های مختلف در اختیار ورزشکاران و اساتید علمی و دانشگاهی قرار داده خواهد شد. رونمایی از کتاب نیز سوم مهرماه خواهد بود.

خدری بیان کرد: همچنین این سمینار به صورت رایگان است زیرا احساس کردیم اکنون و در چنین شرایطی همه دستگاه ها باید دست در دست هم بگذارند و با هم افزایی مشارکت باعث کاهش این بحران شوند.

وی با بیان این که نیاز ورزش به چنین سمیناری احساس می شد، عنوان کرد: در قالب این سمینار نیز تاکنون چندین مسابقه کشوری و استانی را به صورت مجازی برگزار کرده ایم و به صورت عملیاتی روش های نوین مدنظر را تست کرده ایم که می توانیم در اختیار جامعه ورزشی و ورزش حرفه ای قرار دهیم.

به گزارش نخل اسپورت ، منیژه منصوری رئیس کمیته طرح سلامت کارکنان سمینار ملی مدیریت بحران کرونا با محوریت ورزش در خدمت سلامتی در این نشست، اظهار کرد: اکنون تمام خانواده‌ها و افرادی که مایل به امر ورزش هستند، برای چگونگی ورزش با معضل مواجه هستند که ما در طرحی که برای این سمینار در نظر گرفته‌ایم به صورتی برنامه‌ریزی کرده‌ایم که تمام افراد سطح جامعه بتوانند از آن بهره‌مند شوند. البته برنامه‌های طراحی شده فقط برای اشخاص شاغل نیستند و این برنامه‌ها به خانواده‌ها نیز کشانده می‌شود تا همه در بحث ورزش مشارکت داشته باشند.

وی ادامه داد: یک سری فرم‌های الکترونیک طراحی کرده‌ایم که در اختیار کارکنان می‌گذاریم. این فرم ها به صورت شناسنامه یا پرونده ورزش کارمند هستند و در این پرونده نیز هر فردی شرایط جسمانی‌اش از نظر فاکتورهای آمادگی جسمانی، چابکی و … سنجیده و بر اساس آن به هر فرد برنامه ورزشی داده می‌شود. این برنامه برای هر بخش آقا و خانم و گروه‌های سنی، متفاوت خواهد بود.

رئیس کمیته طرح سلامت کارکنان سمینار ملی مدیریت بحران کرونا با محوریت ورزش در خدمت سلامتی افزود: همچنین بعد از ارسال مقالات به دبیرخانه سمینار با توجه به این که ما یک تیم کاری قوی برای اجرای کار هستیم، از این مقالات استفاده می‌کنیم تا بتوانیم این طرح‌ها را همیشگی کنیم زیرا نمی‌دانیم بحران‌ها تا کی طول می‌کشند. به هر حال برنامه‌ها به صورتی است که تمام سازمان‌ها و دستگاه‌ها بتوانند از آن استقبال کنند.

به گزارش نخل اسپورت ، همچنین فاطیما عبدالوند رئیس کمیته مسابقات و آموزش آنلاین سمینار ملی مدیریت بحران کرونا با محوریت ورزش در خدمت سلامتی، اظهار کرد: کمیته برگزاری مسابقات و آموزش‌های آنلاین سمینار، یکسری روش‌های نوین را برای ورزشکاران و مربیان در نظر گرفته است که تجربه جدیدی برای این قشر بوده است. در این راستا یکسری مسابقات و کارگاه‌های آموزشی برگزار کردیم که افراد از طریق این کارگاه‌ها می‌توانند به راحتی حرکات ورزشی را آموزش دیده و در خانه انجام دهند.

وی افزود: یکسری مسابقات و جشنواره‌ها از فروردین‌ماه تاکنون برگزار شده است و در نظر داریم این کارگاه‌ها و مسابقات را تا پایان این سمینار ادامه دهیم.

به گزارش نخل اسپورت ، علی قیاس‌وند رئیس شورای راهبردی سمینار ملی مدیریت بحران کرونا با محوریت ورزش در خدمت سلامتی نیز، اظهار کرد: چیزی که همیشه در جوامع جهانی مغفول مانده است بحث توسعه، گام‌های توسعه و اهداف آن است و جوامعی که نتوانسته‌اند بر اساس گام‌های سه‌گانه توسعه حرکت کنند، دچار مشکلات اقتصادی شده اند. یکی از اهدافی که ما در برگزاری سمینار ملی مدیریت بحران کرونا با محوریت ورزش دنبال کردیم، بحث پژوهش‌محوری است تا بتوانیم در آینده علمی کشور گام‌های خوبی برداریم.

وی بیان کرد: در بحث کرونا در مقطعی کل جهان به کما رفت و در بحث ورزش نیز محیط‌های ورزشی تعطیل شدند اما یک کار نو مبنی بر برگزاری این سمینار انجام شد و خدا را شکر مورد استقبال بیش از ۲۰ ارگان، وزارتخانه و نهاد قرار گرفت. این استقبال نیز باعث شد انگیزه دوستان ما بیشتر شود و یک سلسله برنامه‌ها در راستای برگزاری سمینار در نظر بگیرند تا بتوانند اهداف مورد نظر را پیاده‌سازی و یک دستاورد خوب را منعکس کنند.

انتهای پیام

  • منبع خبر : ایسنا خوزستان