بازگشایی اماکن ورزشی و مشکلاتی که همچنان هست
بازگشایی اماکن ورزشی و مشکلاتی که همچنان هست

قهرمان خوزستانی دوومیدانی کشور گفت: با توجه به دستورالعمل شماره 16،17 ستاد ملی مبارزه با کرونا در ورزش، تعلل در بازگشایی اماکن ورزشی در خوزستان به چه علت است؟!!؟

به گزارش نخل اسپورت؛ به فرموده مقام معظم رهبری ورزش همگانی برای سلامتی افراد جامعه به دلیل عدم تحرک ناشی از زندگی امروزی واجب و در بخش ورزش قهرمانی نیز موجب نشاط و شادابی است.

امیر پیاهو درخصوص تعلل پیش آمده در بازگشایی اماکن ورزشی در خوزستان به خبرنگار نخل اسپورت گفت: در خوزستان به مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا در ورزش توجهی نمی شود و بیشتر باشگاه های ورزشی خصوصی بدون رعایت پروتکل های بهداشتی بازگشایی شدند.

قهرمان دوی صد متر ایران اظهار کرد: در بخش دولتی مدیران اماکن ورزشی دولتی در بازگشایی مردد و مستاصل هستند و خواستار دستور العمل کتبی و رسمی از سوی اداره کل ورزش و جوانان خوزستان هستند، بهتر بود قبل از انتشار خبر بازگشایی اماکن ورزشی در فضای مجازی شرایط لازم فراهم می‌شد.

این کارشناس ورزشی ادامه داد: اداره کل ورزش و جوانان خوزستان با توجه به بحران کرونا نگاه ویژه ای به مربیان ورزشی و باشگاه داران داشته باشد.

پیاهو افزود: همه میدانیم تمهیداتی که اداره کل ورزش و جوانان خوزستان برای بازگشایی اماکن ورزشی اندیشیده است برای حفظ سلامتی مربیان و ورزشکاران می‌باشد، اما آیا مربی پاره وقتی که حقوق ماهیانه آن زیر ۵۰۰هزار تومان است توان پرداخت هزینه بالای تست pcr را دارد؟!

وی بیان کرد: مربیان رشته های ورزشی و باشگاه داران با توجه به چهار ماه تعطیلی سالن های ورزشی و عدم داشتن درآمد از آقای حیدری انتظار دارند در بحث بازگشایی تسریع و در بحث انجام تست pcrمساعدت بیشتری از سوی مجموعه اداره کل ورزش و جوانان استان صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار نخل اسپورت؛ معاون کل وزارت بهداشت در جلسه ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش که هفته جاری در فدراسیون پزشکی ورزشی برگزار شد، با اشاره به الگو بودن ورزشکاران در سطح جامعه و کم‌تحرک بودن که یکی از مشکلات اصلی سلامتی است، اظهارکرد: ۷۸ تا ۸۱ درصد مردم جامعه ما کم تحرک هستند و توصیه به تحرک و ورزش همگانی تاثیرگذار است، اما ورزش قهرمانی نیز تاثیر قابل توجهی در علاقه‌مند کردن مردم به ورزش و تحرک دارد و دولت به لحاظ تشویق مردم به ورزش کردن و بهبود سلامتی نیز مشتاق است مسابقات ورزشی برگزار شود.
حریرچی با بیان اینکه در مورد ورزش‌های خاص و برخوردی با بدشانسی مواجه شده‌ایم، گفت: طی دو هفته اخیر آمار مبتلایان افزایش یافته است در حالی که پیش از این برای فوتبال که پیگیری‌های زیادی در مورد آن انجام شد از نظر آمار روزانه مبتلایان شرایط بهتری داشتیم و دستمان بازتر بود بنابراین در مقطع زمانی کنونی دستمان بسته است و در مسیری گام بر می‌داریم که یا بازگشایی‌ها را کمتر کنیم یا در بعضی از استان‌ها مانند آذربایجان غربی تمام اماکن ورزشی بسته شود.
وی افزود: موضوعی که کمتر به آن توجه شده «اثر اقتصادی ورزش» است؛ بخشی از بازگشایی‌ها مربوط به مقوله سلامت و بخش دیگری مربوط به مباحث اقتصادی و معیشتی است.
معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه فوتبال در فضای روباز است، اظهار کرد: شرایط کشتی و تکواندو و سایر ورزش‌های برخوردی متفاوت است و ورزشکاران از نظر فیزیکی بسیار به هم نزدیک می‌شوند.

حریرچی در این جلسه در خطاب به علیرضا دبیر نیز گفت: ما فوتبال را سبک از سر گرفتیم و در ابتدای امر لیگ برتر را مورد توجه قرار دادیم، بنابراین فدراسیون کشتی نیز پروتکل‌های بین‌المللی و داخلی خود را با همکاری وزارت بهداشت مورد بررسی قرار دهد و کار سبک آغاز شود. به طور مثال لیگ برتر کشتی را همانند فوتبال مدنظر قرار دهد و با تست‌گیری فعالیت‌ها پیش برود.

گزارش از: زینب سلمان زاده