امیدوارم بتوانم روند تصاعدی خود را سال آینده با بین‌المللی شدن تکمیل کنم
امیدوارم بتوانم روند تصاعدی خود را سال آینده با بین‌المللی شدن تکمیل کنم

مرضیه بهداروند، داور خوزستانی فوتبال بانوان، یکی از ۳ داور ایرانی حاضر در مسابقات کافا (مسابقات فوتبال دختران زیر ۲۳ سال آسیا) که از ۲۹ آبان تا ۹ آذر به میزبانی تاجیکستان برگزار شد.

مرضیه بهداروند  داور ملی خوزستانی در گفت و گو با خبرنگار نخل اسپورت اظهار کرد: از سال ۸۰، به عنوان بازیکن وارد فوتسال شدم، سه سال بعد از آن هم مربیگری درجه سه را در فوتسال گرفتم، از همان موقع همزمان که هم بازی می کردم و هم مربیگری، به داوری علاقه پیدا کردم و هدفم را این قرار دادم که داور بین المللی شوم.

وی افزود: اولین داوری حرفه ای ام را  سال ۸۷ یا ۸۸ با مسابقات استانی که در ماهشهر برگزار شد، شروع کردم اما همچنان هم بازی می کردم و هم در سطح کشوری مربیگری می کردم تا اینکه در سال ۹۱ به عنوان داور وارد لیگ برتر فوتبال شدم اما چون هدفم بین المللی شدن در داوری بود، بازی کردن را کنار گذاشتم و هدفم را فقط روی داوری متمرکز کردم چون سرمایه گذاری فیفا هم روی داوران کم و سن و سال بوده و است.

بهداروند در ادامه گفت: خوشبختانه با تلاشی که داشتم در حال حاضر، شرایط خوبی در فوتبال دارم و این را نه من بلکه کارشناسان داوری کشور همیشه گفتند و همیشه من را به عنوان یکی از کاندیدهای بانوان برای بین المللی شدن معرفی می کنند.

داور ملی فوتبال بانوان بیان کرد: به دلیل اینکه خودم هم بازی کردم و هم مربیگری، داوری کردن برای من راحت تر بود و توانستم مسیر موفقیت را زودتر در داوری طی کنم. هدف من در داوری در ابتدا، داور وسط بود اما با توجه به اینکه معمولاً کسی که وارد داوری می شود برای کسب تجربه، اول او را به عنوان کمک داور قرار می دهند، برای من هم همین اتفاق افتاد .

بهداروند افزود: اولین بازی لیگ برتر فوتبال که من را به عنوان کمک داور قرار دادند، پس از بازی، ناظر ما به اندازه ای از من تعریف کرد که وقتی شرایط را دیدم و البته نظر مثبت فدراسیون، خودم هم کم کم علاقمند شدم برای همیشه به عنوان کمک داور باشم و دیگر به داور وسط فکر نکنم که تا الان هم هر فصل به عنوان یکی از بهترین کمک داوران فدراسیون معرفی می شوم.

وی در ادامه درخصوص اولین تجربه قضاوت بین المللی خود گفت: مهرماه سال گذشته نیز در کادر داوری یک مسابقه  دوستانه ملی بین تیم ایران و اردن بودم و امسال نیز بعد از گذشت  تقریباً یک سال از آن مسابقه، آبان ماه امسال در مسابقات کافا، نخستین  قضاوت رسمی برون مرزی خود را انجام دادم که تجربه بسیار خوبی برای من بود و امیدوارم بتوانم این روند تصاعدی خود را سال آینده با بین المللی شدن تکمیل کنم.

بهداروند درخصوص عملکرد داوری در مسابقات کافا اظهار کرد: خوشبختانه سطح داوری این مسابقات بجز داوران افغانستانی که طبیعتاً سطح فوتبال نسبتا پایینی هم نسبت به سایر کشورها دارند، در سطح خوبی بود و ناظران AFC  حاضر در مسابقات، رضایت کاملی از قضاوت داوران از جمله داوران ایرانی داشتند.

وی درخصوص سطح مسابقات کافا نیز عنوان کرد: مسابقات در سطح خوبی برگزار شد و یکی از مهم ترین نکات آن، پوشش مستقیم مسابقات از شبکه ملی تاجیکستان بود که باعث انگیزه بیشتر تیم ها و البته افزایش کیفیت بازی ها شده بود.

بهداروند در خصوص الگوهای خود در داوری اظهار کرد: از بین دوران داخلی، آقای سخندان و در بین خارجی‌ها، داوری کولینا را همیشه دوست داشتم.

داور خوزستانی فوتبال بانوان در پایان گفت: از حمایت های آقای عباسی؛ رئیس کمیته داوران هیات فوتبال استان خوزستان، آقای ممبینی؛ رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال، خانم عبداله زاده؛ مسئول کمیته داوری بانوان استان و آقای نبی زاده؛ رئیس هیات فوتبال شوشتر تشکر می کنم.

 

به گزارش خبرنگار نخل اسپورت، تیم فوتبال دختران ایران در این تورنمنت، نايب قهرمان شد. مرضبه بهداروند در کنار آسو جواهری و سلما رضوی، سه داور ایرانی حاضر در تورنمنت کافا (مسابقات فوتبال دختران زیر ۲۳ سال آسیا) بودند.

 

انتهای پیام