مدیران ناکارآمد عامل اصلی نتایج ضعیف خوزستانی‌ها در لیگ برتر
مدیران ناکارآمد عامل اصلی نتایج ضعیف خوزستانی‌ها در لیگ برتر

میزگرد «بررسی عملکرد ۴ نماینده فوتبال خوزستان در لیگ هجدهم» با حضور کارشناسان فوتبال خوزستان در دفتر خبرگزاری فارس برگزار شد که در بین مباحث مطرح شده، از تأثیرات عملکرد ضعیف مدیران صحبت‌های زیادی مطرح شد.

به گزارش پایگاه خبری نخل اسپورت و به نقل از خبرگزاری فارس از اهواز، لیگ برتر در فصلی که گذشت یعنی فصل ۹۷-۹۸، فصلی ناامیدکننده برای فوتبال خوزستان بود و تیم‌های خوزستانی اصلاً نتوانستند انتظارات فوتبال‌دوستان را در مهد فوتبال ایران یعنی خوزستان برآورده کنند.

ابتدای لیگ هجدهم حضور ۴ تیم از خوزستان در لیگ برتر که در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شد، باعث خوشحالی مردم خوزستان و البته مایه مباهات و فخرفروشی مسؤولان نیز شده بود. اما اوضاع آن‌طور که باید پیش نرفت و حضور ۲ تیم در میانه جدول و ۲ تیم در منطقه سقوط که یکی از آن‌ها هم سقوط کرد، بیانگر عملکرد نامطلوب فوتبال خوزستان در فصل گذشته لیگ برتر است.

بر این اساس ، میزگردی با عنوان «بررسی عملکرد ۴ نماینده فوتبال خوزستان در لیگ هجدهم» با حضور کارشناسان مطرح استان در دفتر خبرگزاری فارس خوزستان برگزار شد.

در این نشست سیاوش بختیاری‌زاده به‌عنوان کارشناس و پیشکسوت فوتبال استان، کیوان بابادی مدیر ورزشی استان خوزستان، داریوش هرمزی مدرس و مربی فوتبال خوزستان و سیدمهدی ابوس پیشکسوت رسانه‌ورزش خوزستان میهمان دفتر خبرگزاری فارس خوزستان بودند و به بررسی علل ناکامی تیم‌های خوزستانی در فصل گذشته لیگ برتر  پرداختند.

البته بنا بود افشین حیدری مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان و عبدالکاظم طالقانی رئیس هیئت فوتبال خوزستان نیز در این نشست حضور یابند که ظاهرا وقت جلسه با جلسه‌ای درباره برگزاری فینال جام حذفی یکی شده و این ۲ مسؤول در این میزگرد غیبت کردند.

حضور ۴ تیم در لیگ برتر هم فرصت بود هم تهدید

اما مهدی ابوس به‌عنوان آغاز کننده صحبت در این میزگرد، اظهار کرد: اولین کسی بودم که از حضور ۴ نماینده خوزستان در لیگ برتر مسرور شدم و اولین نفری بودم که طی یک نقد مثبت به مسؤولان گوش‌زد کردم که حواسمان به تیم‌های استان باشد. 

وی افزود: حضور ۴ تیم خوزستانی در لیگ برتر یک اتفاق بی‌بدیل بود که در نوع خود یک رکورد است اما از همان ابتدای کار، این تلنگر باید به ورزش خوزستان زده می‌شد که خوزستان قطب فوتبال ایران است و باید مراقب باشیم این ظرفیت ایجاد شده با ۴ نماینده، در کنار فرصت‌های بی‌شمار، تهدیداتی هم دارد که باید در سدد رفع آن‌ها برآمد.

پیشکسوت رسانه‌ورزش خوزستان گفت: در همان ابتدای فصل زیرساخت‌های نمایندگان لیگ برتری خوزستان بر مبنای سلیقه و رابطه شکل گرفت و عمدتا مدیرانی کار را در دست گرفتند که اصول مدیریت ورزش را نمی‌دانستند؛ همه دیدند چقدر بازیکن و مربی از اینور و آن‌ور به تیم‌های خوزستانی تحمیل شد و نتیجه‌اش این شد که دیگر خبری از فوتبال ناب خوزستانی نبود.

وی ادامه داد: برخی تیم‌ها بعضاً تا هفته سوم لیگ هم آماده نبودند و با ترکیب‌های ناقص و ناآماده به میدان می‌رفتند که همین موضوع باعث شد نگرانی خاصی از ابتدای فصل در دل فوتبال‌دوستان خوزستانی بیفتند که نتیجه آن را در انتهای فصل دیدیم.

ابوس با اشاره به پتانسیل غیرقابل انکار فوتبال خوزستان، بیان کرد: باز هم نیاز است به چند سؤال اساسی برگردیم و بررسی کنیم که اساساً هیئت فوتبال خوزستان برای فوتبال حرفه‌ای چه قدمی برداشته و برای تغذیه تیم‌های بزرگسالان از محصولات پایه چه برنامه‌ای ریخته شده است. برای مثال هیئت فوتبال اهواز تقریبا فعالیتی سمبلیک دارد و از دیگر خبری از آن لیگ بازیکن‌ساز اهواز نیست. البته همه باید بدانند که نقد ما برای آینده و پیشرفت فوتبال است.

هفته پنجم در ورزشگاه فولاد عروسی است

سیاوش بختیاری‌زاده نیز درباره عملکرد نه‌چندان خوب تیم‌های خوزستانی در فصل گذشته اظهار کرد: می‌خواهم بحث را جور دیگری مطرح کنم، اینکه فصل کابوس‌وار را پشت سر گذاشتیم زیاد قبول ندارم بلکه معتقدم فصل کابوس‌وار فصلی است که در پیش داریم؛ خوزستانی‌ها آماده باشند که هفته پنجم در زیباترین استادیوم خاورمیانه عروسی داریم.

وی افزود: اگر مدیریت‌های صحیح و فوتبالی داشته باشیم خوزستان حتی بیش از ۴ نماینده در لیگ برتر می‌تواند داشته باشد.

پیشکسوت و کارشناس فوتبال خوزستان گفت: در استان‌های دیگر می‌بینم که چون مدیران کاربلد دارند، می‌دانند چگونه بودجه جذب کنند در حالی‌که در خوزستان تقریبا همه تیم‌ها با بودجه‌های پایین بسته می‌شوند. 

وی ادامه داد: موضوع مهم دیگر بحث ممنوع شدن هزینه در تیم‌های ورزشی توسط وزارت نفت است، خیلی از استان‌های دیگر که اصلا نفت ندارند، خوزستان نفت دارد، پس چرا نباید وزارت نفت برای فوتبال در امیدیه، رامهرمز، ماهشهر، آبادان و محلات اهواز همچون کوت‌عبدالله و حصیرآباد هزینه کند؟

بختیاری‌زاده گفت: این بخشنامه ظلمی بزرگ در حق فوتبال خوزستان بوده و هست که از هیچ‌کدام از نمایندگان خوزستان در مجلس در اعتراض به آن صدایی در نیامد و احتمالا همین آقایان چند وقت دیگر باز به استادیوم‌ها می‌آیند که رأی جمع کنند.

برخی مدیران از افراد بیرون از باشگاه‌ها خط می‌گیرند

در ادامه کیوان بابادی در خصوص تأثیر مسائل مدیریتی در نتایج تیم‌های خوزستانی در فصل قبل اظهار کرد: در ابتدای صحبتم باید بگویم عوامل و افراد بیرونی، تأثیر بسیار زیادی روی تصمیمات مدیران باشگاه‌ها در خوزستان دارند، بد نیست یک بررسی و تحقیق جامع انجام شود تا مشخص شود میزان اثرگذاری دلالان و مافیای بیرونی چقدر است.

وی افزود: من کسی هستم که وجود و رشد کاری‌ام را از فوتبالی‌ها گرفته‌ام و مدیون بسیاری از بزرگان فوتبال هستم اما نخواستم به هر قیمتی مدیرعامل بمانم و اگر عزت و لذتم را عوض می‌کردم، هنوز مدیرعامل نفت مسجدسلیمان بودم.

مدیرعامل سابق نفت مسجدسلیمان گفت: در ۴ تیم لیگ برتری خوزستانی، افرادی صاحب نفوذ در کنار مدیرعامل حضور دارند، جالب است بدانید هر پست در باشگاه‌ها قیمت دارد، در مسجدسلیمان که بودم برای مثال سمت‌های مدیر رسانه یک قیمت و معاونت حقوقی باشگاه یک قیمت داشتند.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات فوتبال ما، سردرگمی ورزش بین بخش دولتی و خصوصی است، همچنین نقش هیئت مدیره‌ها به درستی تعریف نشده به‌طوری‌که خیلی جاها مدیرعامل برای ماندن مجبور است باج بدهد.

بابادی بیان کرد: متأسفانه امروز در دفتر مدیرعامل‌ها به‌جای پیشکسوتان و بزرگان فوتبال، دلالان رفت و آمد می‌کنند؛ ارزش و شأن استان خوزستان این نیست که مربی را از فرودگاه تا مقصد، ۲ لیدر همراهی کند.

کیوان بابادی گفت: هیچ مدیرعاملی نداشتیم که بیاید ساختار را درست کند، مدیرعامل باید ایده نو داشته باشد تا بتواند خوب عمل کند، باید دادگاه ورزشی وجود داشته باشد تا مدیران باشگاه‌ها آنجا جوابگوی عملکرد خود باشند.

نظام باشگاه‌داری ما معیوب است

داریوش هرمزی نیز در پاسخ به چرایی عملکرد ضعیف نمایندگان خوزستان در لیگ برتر اظهار کرد: بگذارید بحث ریشه‌ای بکنیم، نظام باشگاه‌داری در استان ما و برخی نقاط دیگر کشور غلط است، ما به باشگاه‌داری «دولتی پرهزینه کم‌اثر» خو گرفته‌ایم که همین مسئله تبعات زیادی از جمله تضعیف چرخه تولید بازیکن داشته است.

وی افزود: دیدیم که لیست جدید تیم ملی اعلام شد و خوزستان باز هم نماینده‌ای ندارد در حالی که زمانی در استان فارس مربیگری می‌کردم و تیم‌های فجر و برق برای تقویت تیم‌شان از بازیکنان خوزستانی کمک می‌گرفتند.

مدرس و مربی فوتبال خوزستان گفت: مدیریت باشگاه‌های ما باید از حالت جرقه‌ای و آمارمحور بیرون بیاید زیرا نتیجه این رویکرد می‌شود استقلال خوزستان که یک فصل قهرمان و یک فصل قعرنشین لیگ شد. 

وی ادامه داد: تیم‌های ما در خوزستان وابسته به وزارت نفت و صنایع بودند اما آیا حق فوتبالی این مردم از این وزارتخانه‌ها داده شد؟ آیا باشگاه‌ها مسؤولیت اجتماعی خود را انجام دادند تا از گسترش گروه‌های تکفیری و گرایش به فرقه‌های ضاله جلوگیری شود؟

هرمزی با تأکید بر حضور مدیران نالایق در فوتبال خوزستان، عنوان کرد: محصول مدیریت ضعیف، ورود آلودگی به ورزش است تا جایی که در برخی تیم‌ها لیدرها حکمرانی  و تمرینات را مدیریت می‌کنند. همچنین مدیریت بی‌تجربه باعث شده تا افرادی که صلاحیت ندارند در مناصب قرار گیرند.

تحلیل‌های کارشناسی مختلفی در پاسخ به این سوال اساسی که دلیل عدم نتیجه‌گیری نمایندگان خوزستان در لیگ برتر هجدهم مطرح شد که هر کدام از این تحلیل‌ها حاوی نکات ارزشمندی هستند که مسؤولین ورزش و فوتبال خوزستان و به‌ویژه مدیران باشگاه‌ها باید به آن‌ها توجه کنند. اما میهمانان این میزگرد در پایان به جمع‌بندی مباحث مطرح شده و ارائه راهکارهایی در جهت بهبود وضعیت فوتبال خوزستان پرداختند.

مسابقات باشگاهی در شهرستان‌ها باید برگزار شوند

سیدمهدی ابوس در جمع‌بندی خود اظهار کرد: توجه به کشف استعدادها ‌و فعال کردن مسابقات فوتبال باشگاه‌های شهرستان‌های خوزستان می‌تواند کمک بسیاری به بازفعال شدن کارخانه تولید بازیکن در خوزستان شود.

وی افزود: همچنین توجه به مربیان بومی و دعوت از پیشکسوتان ورزش استان توسط مدیران باشگاه‌ها در قالب مشاور نیز می‌تواند بسیار راهگشا باشد.

کیوان بابادی نیز در سخنان پایانی خود با اشاره به اهمیت و نقش فوتبال در روحیه مردم خوزستان، اظهار کرد: آیا عدالت این است که سپاهان و ذوب‌آهن با بالای ۴۰ میلیارد تومان تیم ببندند و یا پیکان و سایپا که هوادار زیادی ندارند هزینه خوبی کنند اما تیم‌های خوزستانی این همه مشکل داشته باشند.

سهم مردم خوزستان از نفت و صنایع مطالبه شود

وی افزود: باید سهم مردم خوزستان را از صنایع و نفت مطالبه کنیم، سهم مردم خوزستان از کارخانه‌ها و صنایع نفتی، بیماری بوده است؛ اگر وزارت نفت فقط بخشی از پول عوارض آلایندگی چند ده سال گذشته خوزستان را پرداخت کند، مشکل باشگاه‌های ما حل می‌شود.

کارشناس مدیریت ورزشی گفت: حتی این رغبت و امکان را برای بخش خصوصی ایجاد نکردیم تا با خیال راحت بیایند و سرمایه‌گذاری کنند که این هم حاکی از ساختار معیوب مدیریتی تیم‌های ما است.

وی تأکید کرد: شهرداری‌ها و هیئت فوتبال شهرستان‌های استان می‌توانند نقش به‌سزایی در فعال شدن تیم‌های محلات و مسابقات شهرستانی داشته باشند. در پایان امیدوارم فوتبال خوزستان بیش از این با نگاه سیاسی و انتخاباتی عده‌ای، از حق خود محروم نماند.

چرخه تولید بازیکن در خوزستان کم‌فروغ شده است

داریوش هرمزی هم در سخن پایانی خود ضمن بیان اینکه انتظار داشتیم مدیران ورزش و فوتبال استان در این جلسه حضور داشتند، اظهار کرد: توجه به روی کار آمدن مدیریت کارآمد و متخصص و فعال شدن چرخه تولید بازیکن برای استان خوزستان و نجات فوتبال در این استان حیاتی است.

وی افزود: سازماندهی جایگاه افراد و همچنین تعیین نقش لیدرها در باشگاه‌های ما ضروری است و باید به بومی‌گرایی و استفاده از پیشکسوتان نیز توجه شود.

مدرس و مربی فوتبال خوزستان گفت: بی‌تجربگی مدیران باعث شده در فراهم کردن سخت‌افزارها نیز ضعیف عمل کنند که باید این موضوع نیز مدنظر باشد، همچنین باید به خروجی استعداد و بازیکن شاخص از تیم‌ها بیش از قهرمانی به‌ویژه در رده‌های پایه بها داد. 

وی ادامه داد: زنگ خطر فوتبال خوزستان با سقوط استقلال خوزستان و شهرداری ماهشهر و به‌خصوص فروش امتیاز استقلال رامشیر زده شده و باید مراقب بود بیش از این لطمه نخوریم.

صدا و سیمای خوزستان در پیگیری مشکلات فوتبال استان ضعیف عمل کرده

اما سیاوش بختیاری‌زاده در جمع‌بندی خود از بحث اظهار کرد: باز هم تأکید می‌کنم فوتبال خوزستان ظرفیت بالای ۴ تیم در لیگ برتر دارد اما یکی از مشکلات بزرگ در صدا و سیمای خوزستان است که برنامه کارشناسی خوبی مانند ۹۰ ندارد تا مشکلات و فسادهای فوتبال خوزستان را به‌راحتی آشکار کند.

وی افزود: تکرار می‌کنم که فصل کابوس‌وار فوتبال خوزستان تازه شروع شده و علامت آن وضعیت مبهم نفت مسجدسلیمان و نفت آبادان است؛ هر چند که فکر نمی‌کنم فولاد هم بتواند عملکرد رضایت‌بخشی داشته باشد.

کارشناس و پیشکسوت فوتبال خوزستان گفت: از فساد حرف زدیم که در استان‌های دیگر هم این فساد در فوتبال وجود دارد اما نکته مهم این است که در خوزستان مدیران ناکارآمد افراد زیردست یا رده پایین‌تر از خود را از بین افراد ضعیف‌تر انتخاب می‌کنند تا خللی به کارشان وارد نشود، نتیجه این کار هم این است که هیچ‌گاه مدیر کارآمدی در این چرخه به عمل نمی‌آید مگر اینکه استثنائی وجود داشته باشد.

لزوم رسیدگی به بیماری‌های فوتبال خوزستان

به‌هرحال بررسی سخنان کارشناسان فوتبال خوزستان و نگاهی به کارنامه و سیر حرکتی فوتبال خوزستان نشان می‌دهد در بعد مدیریتی فوتبال خوزستان مشکلات زیادی وجود دارد که پیش از هر تغییری باید این موضوع پیگیری شود.

بحث پیگیری حقوق اجتماعی و مطالبه آن‌ها از صنایع و به‌ویژه وزارت نفت جهت حمایت از ورزش و خاصتاً فوتبال در خوزستان نیز مسئله مهمی است که از آن غفلت شده و باید دنبال شود.

فوتبال خوزستان با آن سابقه و محصولات بی‌نظیرش امروز حال و روز خیلی خوبی ندارد و باید منتظر بود و دید آیا فصل جدید برای خوزستانی‌ها فصل خوبی در فوتبال کشور خواهد بود یا باز هم وعده برآورده شدن انتظارات فوتبال‌دوستان خوزستانی بالاجبار تمدید خواهد شد.

تصاویر از جمال زبیدی