کشتی کاراته خوزستان به‌گل نشسته است
کشتی کاراته خوزستان به‌گل نشسته است

مربی کاراته در خوزستان با بیان مشکلات کاراته گفت: ۲۰ سال است هیئت کاراته به شکل خاصی اداره می‌شود و هیچ دستاورد ندارد.

به گزارش پایگاه خبری نخل اسپورت و به نقل از خبرگزاری تسنیم از اهواز، استان خوزستان در همه‌ ورزش‌ها سرشار از استعداد است به طوری که در چند‌ رشته‌ ورزش قهرمان کشور وجهان است ولی در رشته‌کاراته جایگاه خوبی ندارد دلیل این جایگاه را چندین بار از مسئولان هیئت کاراته استان خوزستان جویا شدیم ولی کسی جواب گو نبود، برای شکوفایی این استعدادها باید هزینه کرد و به جوانان بیشتر اهمیت داد همین جوانان هستند که عرصه‌های بین الملل نام کشور را به رخ حریفان می‌کشند و پرچم ایران را به اهتزاز درمی‌آورند، در همین راستا پای صحبت‌ و درد دل‌ حسن جلیلی نشستیم.

حسن جلیلی ۲۶ ساله مربی کاراته و کارشناس تربیت‌بدنی است او از سن ۱۱ سالگی فعالیت خود را شروع کرد و در مسابقات قهرمانی کارگری و دانشجوی چند مقام قهرمانی کسب کرد او هم‌ اکنون درزمینه مربیگری در حال فعالیت است. از او درباره‌ی وضعیت این روزهای ورزش کاراته جویاشدیم که در گفت‌وگو با خبرنگار  تسنیم دراهواز اظهار داشت: ۱۵ سال سابقه‌ فعالیت در رشته‌ کاراته را دارم، چند مقام قهرمانی را کسب کرده‌ام، مدرک کارشناسی تربیت‌بدنی دارم و در مسابقات دانشجویی و کارگری و عناوین قهرمانی مختلفی به دست آورده‌ام و چند سال است که در زمینه‌ مربیگری فعالیت می‌کنم.

جلیلی در مورد وضعیت ورزش کاراته استان گفت: به‌طورکلی وضعیت ورزش کاراته در استان خوزستان وخیم و کاملاً بیمار است و متأسفانه چند سالی که این مشکلات که خیلی جدی‌تر شده و نسل جوان اشخاصی که در این زمینه سرمایه گزاری کرده‌اند به طبع انتظاراتی را دارند که برآورده نشده و متأسفانه خروجی کار کاراته استان خوزستان منفی بوده و زیر صفر است.

وی درباره‌  قهرمانی و جایگاه کاراته استان در کشور گفت: در بحث قهرمانی ما هیچ جایگاهی در کشور نداریم هم در بخش خانم‌ها و آقایان استعدادهای زیادی هستند که در سالیان مختلف و در هرچند سال یک‌بار یک تک‌ستاره‌ای یا بر اساس استعداد یا تمرین مربی‌هایی که وقت می‌گذارند و از هزینه شخصی خودشان هزینه می‌کنند؛ ظهور می‌کند که متأسفانه به دلیل نبود مدیریت از بین می‌روند.

جلیلی در مورد هیئت کاراته گفت: از نظر هیئت کاراته انتقاد جایگاهی ندارد شاید اصلاً برایشان مهم نیست که سرنوشت این ورزش چه می‌شود‌ و کاملاً بی‌تفاوت هستند. هیئت‌هایی که مشکلات داشتند اداره کل ورزش ورود کرد، مشکلات آن‌ها را حل کرد ولی کاراته بیش از ۲۰ سال است که به شکل خاصی اداره می‌شود که به آن اشاره‌ کنیم به طوری که زیر ساخت زیرساخت‌ها صفر است و امکانات اولیه را نداریم و برای برگزاری مسابقات استانی بعد از ۲۰ سال هنوز تشک مبارزه کرایه می‌کنیم.

وی درباره‌ آینده ورزش کاراته استان افزود: آینده کاراته استان، اگر به این روال پیش رود  مطمئناً کاراته‌ای در سطح استان نخواهیم داشت و یا به‌صورت پراکنده‌کار می‌شود‌ و کسی دیگر انگیزه کار کردن در این شرایط را ندارد زیرا وقتی‌ هنرجویی ۱۴، ۱۵ سال در اوج فعالیتش این‌گونه هدر رود و استعدادش از بین رود چند سال دیگر اگر این روال باشد دیگر کسی میل به فعالیت ندارد.

این مربی کاراته گفت: خوشبختانه در استان مربیان فعال و فنی وجود دارند که می‌توانند در بدنه کاراته استان کمک زیادی کنند و همچنین جوانانی از خود استان خوزستان هستند و توان آن رادارند، هم می‌توانند پشتیبان جذب کنند و هم می‌توانند فعالیت کنند که برای سال‌های آینده حداقل به یک نقطه صفری برسیم و این کشی به‌گل‌نشسته کاراته را به آب‌ برگردانیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم هستیم و این انتظار را داریم اداره کل ورزش و جوانان فکری به حال کاراته استان کند زیرا واقعاً کاراته به مشکل برخورده است و هرروزی که بگذرد ما چند ماه به عقب می‌افتیم و جبران کردن این مسیر خیلی سخت می‌شود‌. هرچه زودتر فکری به حال هیئت کاراته شود‌ صد درصد جواب بهتری می‌گیرد و مسئولان توجه کنند و هم رسانه‌ها بیشتر به موضوع کاراته وارد شوند.