راه‌اندازی هندبال با ویلچر برای اولین‌بار در خوزستان
راه‌اندازی هندبال با ویلچر برای اولین‌بار در خوزستان

رییس جدید هیات هندبال خوزستان با اشاره به تلاش‌ها برای راه‌اندازی هندبال با ویلچر جانبازان و معلولان برای اولین بار در تاریخ این رشته در استان، گفت: هندبال با ویلچر در سطح بازی‌های پارالمپیک برگزار می‌شود و مطمئنا می‌توانیم با هیات جانبازان و معلولان خوزستان، همکاری خوبی در زمینه فعال کردن این رشته داشته باشیم.

به گزارش نخل اسپورت، سروش کجبافی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص وضعیت هندبال خوزستان، اظهارکرد: در کمتر از یک ماهی که مسوولیت هیات هندبال استان را بر عهده گرفته‌ام، در ابتدای کار کمیته‌های مسابقات، آموزش، همگانی، پیشکسوتان، روابط عمومی و استعدادیابی را از نو فعال کردیم. همچنین برای اولین بار سازمان لیگ هندبال خوزستان را راه‌اندازی کردیم و از این پس، تمام تیم‌های استان باید قراردادهای خود را در سازمان لیگ هندبال استان به ثبت برسانند.

اجرای طرح استعدادیابی فرشتگان و فرزانگان در مدارس

وی ادامه داد: در بحث استعدادیابی نیز طرح فرشتگان و فرزانگان را ارائه دادیم تا ان‌شاءالله بتوانیم امسال در سطح مدارس این طرح را به صورت جشنواره برپا کنیم. افتتاح این جشنواره احتمالا آبان‌ماه خواهد بود. قصد داریم جلسه‌ای را با معاونت تربیت‌بدنی اداره‌کل آموزش و پرورش استان داشته باشیم و تفاهم‌نامه‌ای به امضا برسانیم تا بتوانیم طرح فرشتگان و فرزانگان هندبال خوزستان را با اهتمام بیشتر در سطح مدارس خوزستان به اجرا در بیاوریم. هدف این است با این اقدام خروجی بهتری را برای مسابقات سال آینده استعدادهای برتر و آموزشگاه‌های کشور داشته باشیم. طی هماهنگی که نصیری، معاون توسعه ورزش اداره‌کل ورزش و جوانان خوزستان با معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش داشت، هفته آینده جلسه‌ای در خصوص بندها و مفاد تفاهم‌نامه خواهیم داشت و بحث و تبادل نظر می‌شود.

تغییرات در سطح آموزش دانشگاه‌ها

رییس هیات هندبال خوزستان گفت: در زمینه آموزش نیز جلساتی را با مسوولان دانشگاه پیام‌نور خوزستان برگزار کردیم و قرار شد طی یکی دو روز آینده، جلسه‌ای دیگر جهت انعقاد تفاهم‌نامه بین این دانشگاه و هیات هندبال داشته باشیم. در سطح دانشگاه چمران نیز هماهنگی‌هایی با مدیرکل تربیت‌بدنی دانشگاه صورت گرفته و قرار است جلسه‌ای برای فراهم شدن زمینه انعقاد تفاهم‌نامه داشته باشیم. با این اقدامات مطمئنا تغییراتی را در سطح آموزش دانشگاه‌ها خواهیم داشت.

آمادگی برگزاری دوره‌های آموزشی در ارگان‌های مختلف

وی افزود: در سطح آموزش و پرورش نیز چنین تغییراتی را خواهیم داشت و یکی از مباحثی که طی تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش صورت می‌گیرد، بحث برگزاری کارگاه‌های دانش‌افزایی مختص مربیان و آموزگاران تربیت‌بدنی مدارس خواهد بود. در سطح نیروهای مسلح، هماهنگی‌هایی با معاونت تربیت‌بدنی قرارگاه جنوب غرب نزاجا صورت گرفته است و ان‌شاءالله دوره‌های آموزشی برای نیروهای مسلح خواهیم داشت. ما این آمادگی را داریم که در سطح دانشگاه‌ها، مدارس، نیروهای مسلح و دیگر ارگان‌ها، کارگاه‌های دانش‌افزایی برگزار کنیم.

ابلاغ نقشه‌راه هیات هندبال خوزستان به شهرستان‌ها

کجبافی عنوان کرد: اولین جلسه با روسای هیات‌های شهرستانی نیز برگزار شد. این جلسه پرباری بود و دوستان به ارائه عملکرد شش ماه ابتدایی سال ۹۸ پرداختند. ان‌شاءالله طی یک ماه آینده تمامی روسای شهرستان‌ها تعیین تکلیف خواهند شد و نقشه‌راه هیات هندبال خوزستان به صورت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت به شهرستان‌ها نیز ابلاغ خواهد شد و از این پس شهرستان‌های ما بر اساس عملکردشان به نسبت نقشه راهی که ترسیم کرده‌ایم، سنجیده می‌شوند.

تلاش برای راه‌اندازی هندبال با ویلچر خوزستان برای اولین بار

وی بیان کرد: امسال یک کمیته جدید به اسم کمیته همگانی به کمیته‌های هیات هندبال خوزستان اضافه شد. این کمیته وظیفه دارد هندبال را در سطح خانواده‌ها اشاعه دهد. در این زمینه مسابقاتی بین خانواده‌ها در سطح پارک‌ها و سالن‌ها در شهرستان‌ها برگزار خواهد شد. هندبال همگانی فعال شده است. ان‌شاءالله بتوانیم برای اولین بار در تاریخ هندبال خوزستان، هندبال با ویلچر را برای جانبازان و معلولان نیز راه‌اندازی کنیم. مسابقات جهانی هندبال با ویلچر به تازگی شکل گرفته است و ان‌شاالله بتوانیم ما نیز نمایندگان شایسته‌ای در تیم‌ملی ایران داشته باشیم.

توجه به هندبال خوزستان باتوجه به تعدد تیم‌ها در لیگ‌های کشوری

رییس هیات هندبال خوزستان با اشاره به تیم‌های خوزستانی حاضر در لیگ‌های مختلف کشوری، گفت: امسال چهار تیم در لیگ دسته یک آقایان و بانوان، دو تیم در لیگ ۲ و سه تیم در لیگ دسته سه آقایان در کشور داریم و بر این اساس خواهش ما از مسوولان استان این است که توجه ویژه‌تری به هندبال خوزستان داشته باشند. خوزستان در هندبال نوجوانان کشور آن هم در اصفهان که خود را مهد هندبال کشور می‌داند به مقام اول رسید. همچنین در مسابقات آموزشگاهی کشور و رده‌های سنی نوجوانان و نونهالان حائز مقام هستیم و این مقام‌ها نشان می‌دهد که خوزستان در سطح پایه پتانسیل و استعداد کافی را دارد. به اذعان رییس فدراسیون نیز هندبال خوزستان یکی از قطب‌های صاحب سبک و به نام کشور محسوب می‌شود. خوزستان در تیم‌ملی نوجوانان نیز ۹ ورزشکار، در رده سنی جوانان شش نفر و در رده سنی بزرگسالان یک ملی‌پوش دارد و این‌ها نشان می‌دهد، هندبال خوزستان این پتانسیل را دارد که سال آینده در لیگ برتر آقایان و بانوان، تیم داشته باشد تا بتوانیم ویترین افتخارات هندبال خوزستان را تکمیل کنیم.

راه‌اندازی هیات هندبال اهواز، اولویت رییس جدید هیات خوزستان

وی با بیان این‌که در بخش راه‌اندازی هیات‌های شهرستانی، فعال‌سازی هیات شهرستان اهواز اولویت ما است، ادامه داد:‌ شهرستان اهواز پیشانی هندبال خوزستان است و باید هندبال شهرستان پس از سال‌ها رکود دوباره فعال شود. جلساتی را با پیشکسوتان و بزرگان هندبال اهواز برگزار کردیم و ان‌شاءالله به زودی رییس هیات هندبال اهواز معرفی خواهد شد. باید هندبال دزفول هم باتوجه به توانایی و پتانسیل نیروی انسانی موجود، فعال شود. جای شهرستان‌های اهواز و دزفول در سطح لیگ‌های کشور به شدت احساس می‌شود و ان‌شاءالله بتوانیم با فعال‌سازی این دو شهرستان به تعداد تیم‌های‌مان در لیگ‌های کشوری بیافزاییم.

در اهواز، سالن در اختیار هیات هندبال خوزستان نداریم

کجبافی بیان کرد: ‌تیم‌های متعددی در سطح لیگ‌های کشوری داریم و ممکن است برخی شهرستان‌ها شرایط لازم را برای میزبانی نداشته باشند و ممکن است مجبور شویم، بازی را در زمین بی‌طرف یعنی اهواز برگزار کنیم ولی متاسفانه در حال حاضر سالنی در شهر اهواز در اختیار هیات هندبال خوزستان قرار ندارد. از مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان می‌خواهم یک سالن در اختیار هندبال خوزستان قرار دهد تا بتوانیم هم هیات شهرستان اهواز را فعال و هم این‌که اردوهای مدون تیم‌های استان را در آن برگزار کنیم.

وی گفت:‌ ‌جا دارد از دوستان‌مان در هیات هندبال بهبهان و نماینده این شهرستان که پذیرای بیشتر مسابقات و اردوهای استانی هستند نیز قدردانی کنم، البته با توجه به بعد مسافتی برخی شهرستان‌ها با بهبهان و هزینه‌هایی که در بردارد، برخی تیم‌ها نمی‌توانند در اردوها و مسابقات شرکت کنند و اگر یک سالن اختصاصی به هیات هندبال خوزستان اختصاص داده شود، می‌توانیم هم بار کاری را از دوش هیات بهبهان برداریم و هم شهرهای بیشتری را درگیر مسابقات و اردوهای مشترک کنیم.

انتهای پیام

  • منبع خبر : ایسنا خوزستان