فخر معماری ورزشی خوزستان سیاه پوش است
فخر معماری ورزشی خوزستان سیاه پوش است

یادداشت اختصاصی نخل‌اسپورات – قطعه زمین بهشتی ورزش استان را دریابید.

به گزارش نخل‌اسپورت، تابستان سال ۱۳۴۴ شمسی، تیم‌‌های منتخب خوزستان و تهران در حضور هزاران تماشاگر علاقمند به فوتبال، بازی افتتاحیه‌‌ی زمین چمن استادیوم تختی اهواز را برگزار کردند و این شروعی باشکوه بر وضعیت غمبار امروز فخر معماری ورزشی استان خوزستان است.

تختی یادگار فریادهای رضا چاچای خوزستان است. ورزشگاهی که تماشاگرانش تاخت تاز ستاره های ناب خوزستان را به خودت دیده است. تا همین چند سال پیش شور و حرارت حاکم بر ورزشگاه تختی را به جرات می‌توان گفت در هیچ استادیومی در منطقه شاهد نبودیم.

اما حالا تختی نفس نفس زنان پیش می‌رود شاید که تلاش کند در این گرمای خوزستان ذوب نشود و در گرد و خاک استان، سیاهی بر رویش ننشیند.

قطعه زمین بهشتی ورزش استان را دریابید !

مشاهده وضعیت فعلی استادیوم تختی اهواز شاید چیزی از رونق ورزش در این قطعه بهشتی ورزش کم نکند ولی حال و روز معماری و نگهداری آن اسفناک است. طی سال‌های اخیر و با تاسیس ورزشگاه غدیر و بعد از آن افتتاح ورزشگاه شهدای فولاد خوزستان، دیگر پیر معماری ورزش استان، مورد بی مهری قرار گرفت . و استراتژیک ترین مکان ورزشی کلان شهر اهواز به سان سالمندی شد که راهی سرایش شد.

این قطعه از سرانه اماکن ورزشی استان را هیچ زمانی خالی از ورزشکار و علاقمندان به ورزش نمی‌بیند ولی این حجم از هجوم مخاطب، وارد بر مجموعه ای می شود که فقدان سرویس بهداشتی، آبسردکن و آبخوری و حداقل های رفاهی می‌باشد. کافیست در شب غروب یا شب هوس کنید دقایقی را در یکی از رشته‌های ورزشی فعال مجموعه به ورزش کردن بپردازید تا با فقر رفاهی مجموعه از روشنایی برخی نقاط استادیوم تا نبود سرویس بهداشتی، حمام و آبخوری و چشم اندازی پر زباله به چشم ببینید .

رشته های رزمی، ووشو، بوکس، تنیس روی میز، اسکواش، تکواندو، بسکتبال، فوتسال، فوتبال، دو و میدانی، شنا، شمشیربازی و … از جمله رشته های فعال و پررونق در این مجموعه می‌باشد که روزانه شاهد حضور علاقمندان بسیاری از نقاط مختلف کلان شهر اهواز می باشد و گاها از سراسر استان شاهد حضور ورزشکارانی برای بهره مندی از اساتید این مجموعه هستیم اما خدانکند هوس کنید خوراکی مناسبی خرید کنید یا تشنه شوید یا اینکه نیاز به سرویس بهداشتی در سطح مجوعه داشته باشید.

مجموعه تختی اهواز بعنوان استراتژیک ترین نقطه مکانی ورزش استان می باشد که به لحاظ جغرافیایی و با توجه به تعدد رشته‎های فعال آن همیشه چراغ آن روشن است اما دقت نظر و اولویتی در نگهداری آن وجود ندارد.

استادیوم تختی بعنوان یک مجموعه با شرایط تبدیل شدن به یک پکیج کامل در اختیار مجموعه وزارت ورزش و اداره کل ورزش و جوانان استان خوزستان می‎باشد. این استادیوم حتی در چارت سازمانی اداره کل یک مدیریت برای آن تعریف شده است تا تمرکز بر آن بیشتر شود. مجموعه به لحاظ موقعیت اداری قریب به ۸۰ درصد هیات های استان در در خود جای داده است که از این حیث شرایط خاصی را بر مدیریت ورزشی استان ایجاد کرده است که البته با تکمیل و افتتاح ساختمان اداری هیات های ورزشی در استادیوم، این موقعیت ویژه تر خواهد شد. گذشته از این موارد هیات فوتبال بعنوان پیمانکار و متولی نگهداری بخش بزرگی از مجموعه شامل چمن های فوتبال استادیوم و زمین شماره یک ورزشگاه تختی، وظیفه پر رنگ تر و حساس تری نسبت به نگهداری مجموعه دارد.

با این حال نه هیات های ورزشی مستقر در مجموعه به قلیل تعهدات خود عمل کرده و متعهد بوده اند، نه هیات فوتبال با بار زیاد مسئولیتی، چندان توانایی مدیریت بخش تحت نظر خود را دارد و نه اداره کل اولویت سنجی را می‎داند .

همین چندی پیش عنوان شد مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از سوی اداره ‌‌کل ورزش و جوانان استان و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان برای آماده‌سازی ورزشگاه شهدای فولاد اختصاص پیدا کرد اعتباری که از جیب بخش دولتی با چالش های بزرگ و اولویت های مهمتر به بخش خصوصی متمول سرازیر شد . اداره کل ورزش و جوانان پیش از این با بیان واگذاری ورزشگاه غدیر به بخش خصوصی،سیاوش صادقی چیگانی سرمایه‌گذار بخش خصوصی این ورزشگاه را معرفی کردند.این سیاست ها در حالی اتخاذ می شود که مجموعه تختی در صورت بازسازی و با توجه به اسقرار سالن بدنسازی، سالن های چند منظوره، استخر و سونا و جکوزی و هتل ورزش ( هتل تختی ) می تواند بخش بزرگی از نیازهای جامعه ورزش استان را تامین کند.

انتظار می‎رود مدیرکل ورزش جوانان استان خوزستان تصمیم اساسی در خصوص مجموعه بگیرد و هیات فوتبال را متعهد به نگهداری مجموعه تحت الحفظ خود به بهترین نحو نماید. و اعتباری اختصاصی برای مرمت، نگهداری و حتی تاسیس مکان های جدید در فضای خالی مجموعه در نظر بگیرد و بجای افتتاح پروژه‎های بی سرانجام، دعای خیر جامعه ورزش را بخرد. این مجموعه در صورت روشنایی مناسب در شب، توانایی طراحی یک پیست پیاده روی را با تعبیه تجهیزات پارکی می‌تواند داشته باشد که بر رونق ورزش در این مجموعه می افزاید.

علی‎ایحال مشخص است مجوعه ورزشی تختی اهواز هر روز فرسوده تر می شود. جایی که نیاز به توجه ویژه دارد و می‎طلبد مجموعه ورزش استان اختصاصی به آن توجه ویژه داشته باشند .

انتهای پیام

  • نویسنده : محمدعلی میراب زاده