کمیل قاسمی در آستانه طلای غیابی المپیک!
کمیل قاسمی در آستانه طلای غیابی المپیک!

تایمازوف، قهرمان سنگین وزن کشتی ازبکستان تبدیل به هشتمین ورزشکار المپیک 2012 لندن شد که باید مدال طلای خود را به برگزار کنندگان این رقابت ها پس بدهد.

به گزارش نخل اسپورت ، با بررسی های کمیته ضد دوپینگ کمیته بین المللی المپیک تخلف آرتور تایمازوف، قهرمان نامدار ازبکستان در استفاده از ماده نیروزای استانازول محرز شده و ۲ طلای المپیک او در سال های ۲۰۰۸(پکن) و ۲۰۱۲ (لندن) از او پس گرفته خواهد شد.

تایمازوف پرعنوان ترین ورزشکار تاریخ ازبکستان در المپیک هاست که مدال نقره المپیک ۲۰۰۰ سیدنی و ۲۰۰۴ آتن را دارد، اما ۲ طلای ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ او دیگر وجود خارجی ندارد.

تایمازوف با این اتفاق تبدیل به پنجمین ورزشکار تاریخ شد که ۲ طلای المپیک یا بیشتر را به دلیل دوپینگ از دست می دهد. در این فهرست ماریون جونز، دونده نامدار آمریکایی که ۳ طلای المپیک خود را به خاطر دوپینگ پس داد، در صدر قرار دارد.
این کشتی گیر ازبکستانی هشتمین طلایی المپیک لندن و شصتمین ورزشکار این رقابت ها به حساب می آید که دوپینگش مثبت شده است.

با انتشار نتیجه تحقیقات کمیته ضد دوپینگ تایمازوف به ایلیا ایلین، وزنه بردار قزاق پیوست که او هم در همان المپیک مدال طلای خود را به دلیل ارتکاب به دوپینگ از دست داد، ورزشکاری که دوپینگ او باعث شد تا سعید محمدپور، وزنه بردار ایرانی بعد از سال ها بتواند از مقام چهارم به مدال طلای المپیک لندن دست پیدا کند.

با تصمیم جدید IOC جداول رقابت های سنگین در ۲ المپیک ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ تغییر می کند. در المپیک ۲۰۱۲ لندن دوپینگ داوید مودزامانشویلی، کشتی‌گیر گرجستانی که نایب قهرمان المپیک لندن شده بود نیز مثبت اعلام شده بود. بنابراین برنده مدال طلای المپیک لندن از بین کمیل قاسمی و بلال ماخوف روسی انتخاب خواهد شد. کشتی گیر آمریکایی هم که در ۲ کشتی متوالی به تایمازوف و کمیل قاسمی باخته بود، به مدال برنز خواهد رسید.

البته با توجه به اینکه کمیل قاسمی در نیمه نهایی به تایمازوف باخته بود، به نظر می رسد شانس کشتی گیر ایرانی برای کسب مدال طلای این دوره از مسابقات بیشتر است.

IOC از اتحادیه جهانی کشتی خواسته تا خیلی زود نتایج پایانی این وزن را در المپیک لندن بر اساس اتفاقات جدید و نمونه های مثبت دوپینگ اعلام رسمی کند.


به نظر می رسد کمیل قاسمی می تواند بعد از ۷ سال به طلای المپیک برسد. او در این رقابت ها به مدال برنز رسیده بود و در المپیک ۲۰۱۶ ریو نیز صاحب مدال نقره شد.

در صورتی که اتحادیه جهانی کشتی رای به طلایی شدن کمیل قاسمی بدهد، جایگاه ایران در المپیک لندن هم صعود قابل توجهی خواهد داشت. حمید سوریان، امید نوروزی، قاسم رضایی و بهداد سلیمی ابتدا ۴ طلای ایران را به ارمغان آورده بودند و چندی پیش هم طلای سعید محمدپور با دوپینگی شدن نفرات اول تا چهارم به مدال طلای وزنه برداری المپیک ۲۰۱۲ دست یافت.

حالا با طلای احتمالی کمیل قاسمی تعداد طلاهای ایران در المپیک لندن به عدد ۶ خواهد رسید. بدین ترتیب ایران که با طلای محمدپور به رتبه پانزدهم صعود کرده بود، حالا با ۶ طلا، ۶ نقره و ۲ برنز می تواند نیوزلند و اوکراین را هم جا بگذارد و در جدول رده بندی مدال های المپیک ۲۰۱۲ در رده سیزدهم بایستد.

انتهای پیام

  • منبع خبر : ورزش3