فوق جنجالی از منصوریان در اولین نشست خبری سال
فوق جنجالی از منصوریان در اولین نشست خبری سال

سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان در کنفرانس خبری پیش از مصاف برابر پیکان صحبت‌های مهمی درباره آینده تیمش انجام داد.

به گزارش نخل اسپورت، رقابت‌های لیگ برتر از روز آینده با برگزاری ۴ دیدار هفته بیست و چهارم از سر گرفته می‌شود و در یکی از این مسابقات تیم فوتبال پیکان در ورزشگاه انقلاب کرج از فولاد خوزستان به سرمربیگری منصوریان میزبانی می‌کند.

علیرضا منصوریان پیش شروع صحبت‌هایش درباره این مسابقه، درگذشت یکی از هواداران و یکی از پیشکسوتان فولاد خوزستان را تسلیت گفت و اینطور حرف‌هایش را درباره تقابل با مجتبی حسینی با تمجید از این مربی آغاز کرد: همواره وقتی با آقا مجتبی حسینی بازی داریم، بازی بسیار زیبا و سختی می‌شود. سال‌هایی که در آبادان، تراکتور و ذوب بوده‌ام، به همین شکل بوده است. ریسک‌های بزرگی این مربی عزیز انجام می‌دهد. با جوان‌ها خیلی خوب کار می‌کند. سطح مربیگری‌اش خیلی به من نزدیک است، چون من هم با جوان‌ها کار می‌کنم.

منصوریان درباره شرایط فنی مسابقه گفت: بازی بسیار سختی داریم. اصلا از بازی الهلال، استقلال، الفیصلی، گل‌گهر و … بیرون بیایید. با تیمی بازی داریم که می‌تواند آسیب‌رسان باشد. فردا نقطه عطفی برای ماست. چون من تیم را نبسته‌ام و تیمی را تحویل گرفته‌ام که از نظر روحی یک بیمار کامل است.

او در بخش دیگری از حرف‌هایش تاکید کرد که فولاد در سال آینده تیم مقتدری خواهد شد و اضافه کرد: خدا را شکر مرحله به مرحله در حال درست کردن تیم هستیم. در حال جابجا کردن روش مجموع مربیان قبلی را هستیم تا با پلن A فوتبال بازی کنیم. این زمان می‌برد. چون سرمربی جدید آمده است. اصل کارمان را گذاشته‌ایم برای سال آینده. سال آینده می‌خواهیم شالوده تیم‌مان را حفظ کنیم و یک تیم فوق‌العاده خوب را راهی مسابقات کنیم. اما امسال به اندازه شان هوادار فوتبال باید نتایج قابل قبولی بگیریم و جایگاه خوبی داشته باشیم تا گذشته‌ای که در این فصل اتفاق افتاده و سال تلخی هم بوده است را جبران کنیم. در مجموع امیدوارم با تلاشی که بچه‌ها انجام می‌دهند و زحمات کل مجموعه فردا سربلند باشیم.

سوال اول از منصوریان درباره میانگین سنی بالای بازیکنان فولاد خوزستان بود و همینطور وضعیت بازیکنان خارجی تیم که آیا از آنها رضایت دارد یا خیر. سرمربی فولاد خوزستان در واکنش به این سوال گفت: ببینید این تیم به بنزین سبز نیاز فورس دارد. خروجی آکادمی برای تیم بزرگسالان حزباوی بوده است. یک خروجی برای آکادمی فولاد خوزستان بسیار کم است. امسال تلاش ما این است که نزدیک به آکادمی کار کنیم و از تمام استعدادهای استان و استان‌های مجاور مثل بوشهر استفاده کنیم. قطع به یقین سال آینده سعی می‌کنیم ستاره‌ها را در کنار تیم داشته باشیم. با بقیه مجموعه هم سعی می‌کنیم خوب‌های خوزستان که در تیم‌های دیگر هستند را به مجموعه برگردانیم. دوم اینکه مینی‌کمپ‌های پشت سر هم برگزار خواهیم کرد برای بازیکنان پایه. الان از مجموعه امید و جوانان خواهش کردیم دوباره تمرینات‌شان را آغاز کنند.

منصوریان سپس به برنامه‌های بلند مدت خود برای بهبود شرایط در باشگاه فولاد خوزستان اشاره کرد و افزود: سال آینده فکر می‌کنم سال بسیار پرباری خواهیم داشت. به باشگاه برنامه‌ای دادم. نه برای خودم. یک برنامه ۳ ساله. یک برنامه ۵ ساله و یک برنامه ۱۰ ساله. طی ۳ سال باید ساختاری را ایجاد کنیم که هر مربی‌ای می‌آید همان ساختار را دنبال کند تا در سال سال ۱۴۰۴ ما از خرید بازیکن بی‌نیاز بشویم و فقط تک ستاره خارجی بخریم. و در سال ۱۴۰۴ به بعد شروع کنیم به فروش استعدادهایمان تا در بخش لژیونر یک قطب بزرگ شویم.

سرمربی فولاد خوزستان در بخش بعدی صحبت‌هایش در مقام پاسخ به بخش دوم سوال قبلی درباره میزان رضایتش از عملکرد بازیکنان خارجی پرداخت و عنوان کرد: از تورس بسیار راضی هستیم. از کنت بسیار راضی هستیم. الکس شمه‌ای از بازیکنان بزرگ را نشان داده است، اما وقتی گزارش تیم پزشکی را گرفتم جفت بازیکنان مصدوم هستند.
او سپس در واکنش به این سوال که آیا مصدوم اضافه شده‌اند، بیان کرد: من نبوده‌ام. اما وقتی من بعد از بازی الهلال اضافه شدم، در اولین تمرین گزارش پزشکی را خواستم. طرفین فتق این بازیکن آسیب شدید دارد. سوگیتا طبق گزارش پزشکی از ناحیه زانو مصدوم است. اگر بگویم از این دو بازیکن راضی هستم، راست نگفته‌ام. این هفته یک جلسه بسیار فورس (مهم) داریم. اصلا برای این بازی بازیکن قد بلند خودمان یعنی الکس را نیاورده‌ام و به جای او باویه که یکی از جوانان ماست را آورده‌ام. جلسه بسیار مهمی با کادر مدیریتی و پزشکی خواهیم داشت و اگر شرایط همین باشد، بهتر است این موقعیت را به دو جوان خوزستانی بدهم. این اتفاقی است که افتاده و از دست ما خارج است.

منصوریان در مورد اینکه دو بازیکن ثابت این تیم به تیم ملی دعوت شده‌اند و حالا باید در فاصله کمتر از ۴۸ ساعت در لیگ بازی کنند، گفت: ما قطع به یقین از حزباوی استفاده می‌کنیم اما عارف آقاسی را فرستادیم به اهواز برود اما نه به خاطر خستگی. کادر فنی با او جلسه گذاشتیم او به یک ریکاوری کامل فکری احتیاج دارد. از عملکرد او در سه بازی گذشته به هیچ وجه راضی نبودیم. این شانس را داشتند به اردو دعوت شوند. دفعات گذشته هم گفتم پرچم کشور به مابقی رنگ‌های باشگاه ارجحیت دارد و ما این انعطاف را داشتیم تا با امیرخان قلعه‌نویی، قبل‌تر از او اسکوچیچ، ویلموتس و کی‌روش هم همکاری کنیم. تا آنجا که حزباوی بتواند کمک کند استفاده می‌کنیم چون یکی از بهترین‌هاست و پیشنهاد خیلی خوب خارجی هم دارد و باید تا جایی که می‌تواند بازی کند. حالا که امروز سرمربی خودم، سرمربی تیم ملی است، با تمام وجود و تمام‌وقت در اختیار او خواهیم بود تا به حق واقعی خودش برسد.

منصوریان در پاسخ به این سوال که در خصوص اینکه او روی کارنامه خود ریسک کرده با حضور در این باشگاه و اینکه او و مدیران فولاد چه نتیجه‌ای را موفقیت قلمداد خواهند کرد، گفت: ما با اعضای محترم هیات مدیره نشستیم و جایگاهی درخور نام فولاد را برای امسال در نظر گرفتیم و اصل کار ما برای فصل آینده است. می‌دانستم ریسک بزرگی است، مخصوصا این فولاد را تحویل گرفتن. فولادی که سر تمرین می‌روی می‌بینی از نظر روحی در شرایط عجیبی هستند. در پانزده سال مربیگری خود ندیدم. یک زمان ذوب‌آهن شانزدهم بود. آلومینیوم شانزدهم بود اما آمادگی پیشرفت داشتند و رسیدیم به ششم جدول. ولی اینجا آسیب روحی خوردند و اصل کارمان را برای سال آینده گذاشتیم. واقع‌بین باشیم به چهار تیم بالا نمی‌رسیم.

منصوریان در ادامه به موضوع تیم ملی ورود کرد و گفت: کامل دو بازی را دیدم. یک بازیکنی که در روسیه بود دیوانه بود. یا به او گفته بودند وقتی رفتی چیزی بگو، یا یک مقدار وضع خوبی نداشت. زندگی ما را با ازبکستان مقایسه کرده بود. چیزی که من پرسیدم از هتل به استادیوم رفتند و از استادیوم سوار هواپیما شدند. من نمی‌دانم این آدم چطور تشخیص داده در ایران چطور زندگی می‌کنیم. اینکه در تلویزیون می‌گوید شرایط ایران از ازبکستان بدتر بود و می‌گوید در هتل اینترنت آنتن نمی‌داده و … خیلی برایم عجیب بود.

نکته دوم مربی تیم لوکوموتیو بود. من با این موضوع مواجه شده‌ام. وقتی رفتیم با تیم ملی المپیک با تیم دوم ایتالیا بازی کنیم، یک خبرنگاری گفت مربیان ما ناراحت‌اند با شما بازی می‌کنیم. اگر یادتان باشد شش گل به تیم ب المپیک ایتالیا زدیم. گفتم اگر زیر دو تا خوردید حرفشان را تایید می‌کنم. به بچه‌ها گفتم این بازی از ایران استرالیا مهم‌تر است. مربی لوکوموتیو گفت چرا باید با ایران و عراق بازی کنیم. مردک! اصلا کسی با شما بازی نمی‌کند. وقتی با شما بازی نمی‌کنند، شما باید افتخار کنید با ما بازی کنید و به کشور ما بیایید. ۲۵ سال پیش آمدیم کشورتان، ۱۰۰ دلاری در دست کسی می‌دیدند می‌کشتند و پول را از او می‌گرفتند. امروز آمدید به یکی از بهترین شهرهای بزرگ دنیا. تا دو سال قبل خروار خروار از اینجا جنس می‌بردید. من ناراحتم. کاش همینجا مهدی طارمی دو گل را می‌زد و سه گل می‌خوردند تا می‌رفتند. به شما قول می‌دهم روسیه در آسیا هیچ نتیجه قابل توجهی نمی‌گیرد. کره و ژاپن و ایران می‌زنند روسیه را. قول می‌دهم. استرالیا این تیم را می‌زند. امیدوارم حتما این چند تیم روسیه را بزنند. در آسیا فوتبال بازی کردن سخت است. این دو موضوع برای من خیلی سخت بود و برای همین به علی‌آقا(مدیر رسانه فولاد) گفتم خودم می‌آیم حتما به نشست.

منصوریان در مورد این که آیا روسیه ضعیف بود که قلعه‌نویی را بابت این موضوع در نشست تحت فشار گذاشتند، گفت: ایران و روسیه همیشه تیم ملی شان، تیم ملی است. یک گله‌ای از دوستان مجری می‌کنم. اصلا چرا به خود اجازه می‌دهید در برنامه‌های خود بگویید آیا امیرخان می‌تواند این رختکن را کنترل کند یا نه؟ ما به کجا رسیدیم؟ یک اشتباهی صورت گرفته در دوره قبل و یک کودتایی صورت گرفت که اسکوچیچ را که خودم منتقدش بودم در ابتدا و بعدا یکی از حامیان اصلی‌اش شدم را با نتایج خوب کنار زدند، که اشتباه بالادستی‌ها بوده که چهار پنج بازیکن به نهاد ریاست جمهوری رفتند و اسکوچیچ را برداشتند و کی‌روش را آوردند، این اشتباه را با مربی ایرانی نکنید. من شاگرد این مربی بودم. در بهترین زمان به هرکس احتیاج داشت اگر از اصولش سرپیچی می‌کرد او را کنار می‌گذاشت. و این این اتفاق یک بار افتاده که در ۹۸ علی دایی، بزرگ‌ترین بازیکن تاریخ ما وقتی با محمد مایلی‌کهن به مشکل خورد، بی سروصدا به بیله‌فلد رفت و بعد حاج محمد او را برگرداند و یک مرتبه مصاحبه نکرد ولی الان می‌بینیم بازیکنان یک شاخ و شانه‌های می‌کشند…

از این مجریان و دوستان خواهش می‌کنم اصلا به این حوزه وارد نشوید. یادتان‌نرود ما شاگردان پرویز دهداری هستیم. مربی اخلاق ایران نه، جهان که ۱۴ بازیکن را کنار گذاشت. حاج محمد مایلی‌کهن ۱۷ بازیکن را کنار گذاشت. رنسانس‌های خوبی با مربیان داخلی داشتیم. بله که امیرخان می‌تواند. بهترین بازیکن تیم ملی با بهترین بازیکن لیگ شش ماه تمرین شبانه‌روزی فاصله دارد. قایدی از کجا آمده، نورافکن و سرلک و نورالهی و طارمی از کجا آمده‌اند؟ از دل همین لیگ. خوره جدید به جان فوتبال نیاندازید که آیا می‌تواند کنترل کند یا نه. بله می‌تواند. تیم ۲۰۰۷ او خیلی سنگین‌تر از این تیم بود.

انتهای پیام

  • منبع خبر : ورزش۳