رویای آسیا؛ شش تیم در جام جهانی ۲۰۲۲
رویای آسیا؛ شش تیم در جام جهانی ۲۰۲۲

فیفا در سایت رسمی خود اعلام کرده، 204 کشور برای رسیدن به جام جهانی 2022 تلاش خواهند کرد و در مورد نحوه صعود تیم های قاره های مختلف توضیحاتی ارائه داده.

به گزارش نخل‌اسپورت ، کمی بیشتر از یک سال، از پایان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه سپری شده که سایت رسمی فدراسیون جهانی فوتبال روی وبسایت رسمی خود، نحوه رسیدن به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را در قاره های مختلف اعلام کرده و می گوید ۲۰۴ کشور برای قرار گرفتن در جمع ۳۲ تیم پایانی با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

پس از قرعه کشی رقابت های جام جهانی در قاره آسیا، حالا سایت جهانی فوتبال در مطلبی به قرعه کشی و نحوه صعود سایر قاره ها نیز پرداخته است.

*قاره آسیا و یک رکورد شکنی ویژه با حضور ۵٫۵ سهمیه

قاره آسیا در واقع اولین قاره در بحث قرعه کشی رقابت های جام جهانی بود که روز چهارشنبه ۱۷ جولای ۲۰۱۹ ( ۲۶ تیرماه ۱۳۹۸) این رویداد مهم را برگزار کرد و طبق آن ایران در شرایطی که هشت گروه پنج تیمی تشکیل شدند، در گروه سوم، باید برای رسیدن به مرحله دوم با کشورهای عراق، بحرین، کامبوج و هنگ کنگ مصاف بدهد.
در آسیا ۴۰ کشور برای کسب ۴٫۵ سهمیه با یکدیگر رقابت خواهند کرد.
ضمن اینکه در جام جهانی پیش رو به دلیل میزبانی قطری ها، آسیا برای اولین بار در تاریخ جام های جهانی ۵٫۵ سهمیه خواهد داشت. البته با توجه به حضور قطری ها در گروه بندی ای که اخیرا انجام شده، در صورتی که آنها به مرحله دوم رقابت های مقدماتی جام جهانی صعود کنند، از قرعه کشی جام جهانی در مرحله بعدی کنار گذاشته خواهند شد. ( باید به این نکته اشاره داشت که گروه بندی قاره آسیا توامان برای مقدماتی رقابت های جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت های ۲۰۲۳ چین بوده و به همین دلیل هم قطری ها در قرعه کشی حضور داشته اند.)
طبق برنامه، قرار است از ۵ سپتامبر ۲۰۱۹ (۱۴ شهریور ۱۳۹۸) رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت های ۲۰۲۳ چین در آسیا آغاز شود. با این حال، تیم ملی ایران در هفته اول بازی ها با استراحت روبرو شده و در هفته دوم که ۱۹ شهریور ماه خواهد بود در هنگ کنگ با تیم ملی این کشور بازی خواهد کرد.

*نحوه راهیابی در قاره آفریقا

بر اساس گزارش سایت جهانی فوتبال، رقابت های مقدماتی جام جهانی در قاره آفریقا از اوایل سپتامبر ۲۰۱۹ (شهریورماه ۱۳۹۸) آغاز می شود و کشورهای این قاره برای گرفتن ۵ سهمیه تلاش خواهند کرد. سیدبندی این رقابت ها اواخر جولای ۲۰۱۹ (مردادماه ۱۳۹۸) برگزار می شود و سپس ۲۸ کشوری که در رده های پایین تر قاره قرار دارند، در دیداری پلی آف به مصاف هم می روند تا ۱۴ تیم باقی مانده به همراه ۱۶ تیم دیگر که رتبه بالاتری در قاره دارند، در ۱۰ گروه چهار تیمی بازی کنند؛ سرانجام ۱۰ تیم اول این گروه های ۱۰ گانه، در یک گروه ۱۰ تیمی قرار می گیرند و ۵ تیم اول می توانند به جام جهانی ۲۰۲۲ راه یابند.

*آمریکای جنوبی

رقابت های قاره آمریکای جنوبی از مارس سال ۲۰۲۰ (اسفندماه ۱۳۹۸) آغاز می شود و ۴٫۵ سهمیه در اختیار آنها قرار داده شده است. در این قاره تیم ها به صورت رفت و برگشت در یک گروه، با یکدیگر بازی خواهند کرد تا ۴٫۵ سهمیه این منطقه فوتبال خیز جهان مشخص شوند.

*آمریکاری شمالی، مرکزی و حوزه دریای کارائیب

کشورهای این منطقه برای کسب ۳٫۵ سهمیه با هم رقابت خواهند داشت. این رقابت با حضور ۶ تیم از سپتامبر ۲۰۲۰ (شهریور ۱۳۹۹) آغاز می شود و تا سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور ۱۴۰۰) ادامه خواهد داشت. سه تیم اول از این گروه شش تیمی، به صورت مستقیم به رقابت های جام جهانی ۲۰۲۲ راه خواهند یافت و تیم چهارم هم به پلی آف می رود.

*قاره اروپا و اقیانوسیه

اروپایی ها ۱۳ سهمیه در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر خواهند داشت و اقیانوسیه ۰٫۵ سهمیه.
با این حال هنوز نحوه رقابت تیم های این دو قاره و تاریخ آن، به طور دقیق اعلام نشده.

انتهای پیام

  • منبع خبر : ورزش3