شمشیر بازی، ورزشی اصیل با آینده‌ای روشن
شمشیر بازی، ورزشی اصیل با آینده‌ای روشن

در گذشته شمشیربازی ورزشی با تجملات برای قشری خاص محسوب می‌شد اما امروزه این ورزش برای عموم مردم در دسترس است.

به گزارش نخل اسپورت، از شمشیر بازی به عنوان یکی از قدیمی ترین رشته های ورزشی، همچنین یکی از پنج رشته‌ای که در تمام بازی های المپیک حضوری ثابت داشته است می‌توان نام برد.

قرن‌ها پیش، از شمشیرها برای دفاع در جنگ‌ها استفاده می‌شد اما در اواخر قرن ۱۸ به عنوان وسیله‌ای در یک رشته ورزشی از آن استفاده شد، و رشته‌ی شمشیربازی به وجود آمد.

این رشته ورزشی در ایران در سال ۱۳۲۸معرفی شد و درسال ۱۳۴۵ اولین دوره مسابقات بین المللی شمشیربازی جوانان برگزار شد.

از شمشیر بازی همواره به عنوان یک ورزش لوکس و گران یاد شده است، اما در حال حاضر اوضاع کمی متفاوت است. شمشیر بازی هم همچون هر ورزش دیگری هزینه‌های خاص خود را دارد اما نه به آن شدت و گرانی که در باور عموم است.

مریم حمزه‌ای نایب رییس هیات شمشیربازی شهرستان دزفول در گفتگو با خبرنگار نخل اسپورت درباره‌ی هزینه‌های رشته‌ی شمشیربازی، گفت: هزینه هایی که صرف خرید وسایل برای این رشته می‌شوند همگی ماندگار هستند و با یک بار هزینه می‌توان از آن‌ها تا ۳۰ سال هم استفاده کرد و در صورت انصراف هم می‌توان باز وسایل را فروخت.

حمزه‌ای در ادامه اظهار داشت: در حال حاظر هم تجهیزات این رشته را از تولیدکنندگان داخل کشور تهیه می‌کنیم که از لحاظ هزینه به صرفه تر است؛ به غیر از خرید خود شمشیر که متاسفانه تولید داخلی ندارد اما در حال تلاش برای تولید لباس مخصوص در شهرستان دزفول و استان خوزستان هستیم.

وی گفت: همچنین برای یادگیری این رشته فضای خاصی نیاز نیست و تنها یک فضای باز کافی است و برای مسابقات هم پیست‌های مخصوص در کشور موجود است.

نایب رییس هیات شمشیربازی در خصوص مدت زمان یادگیری این رشته ورزشی بیان کرد: با توجه به استعداد و آمادگی فرد مدت زمان یادگیری متفاوت است اما در شمشیربازی پس از ۲ تا ۳ ماه فرد تمام قوانین و حرکت های این رشته را یاد می‌گیرد و از آن پس باید برای استفاده از تکنیک‌ها تمرین کند.

حمزه‌ای در مورد باورهای رایج درباره این رشته گفت: رشته شمشیربازی با آنچه عموم مردم فکر می‌کنند متفاوت است، شمشیربازی رشته‌ای خشن نیست زیرا زدن ضربه های محکم در این رشته خطا محسوب می‌شود؛ همچنین سر و صورت با استفاده از لباس مخصوص محافظت می‌شود و لباس رشته شمشیربازی خود شامل سه لایه می‌باشد. همچنین شمشیر مورد استفاده شمشیری برنده نیست و حالت فنر مانند دارد.

وی همچنین درباره‌ی چالش‌های این رشته تصریح کرد: بزرگ ترین مانع؛ ناشناخته بودن و عدم آگاهی مردم درباره‌ی این رشته است در صورتی که شمشیر بازی ورزشی گران، خشن و آسیب‌زا نیست؛ همچنین کم بودن مربی مخصوصا مربی خانم در سطح استان از دیگر چالش های این رشته ورزشی است اما تبلیغات بیشتر و علاقمند کردن مردم باعث پیشرف این رشته می‌شود.

نایب رییس هیات شمشیربازی دزفول درباره‌ی آینده‌ی این رشته اذعان داشت: شمشیربازی جز رشته‌هایی است که المپیکی بوده و هنوز اشباع نشده است در حال حاضر موقعیت خوبی برای علاقمندان این رشته برای شروع و پیشرفت وجود دارد و فدراسیون هم همکاری های زیادی با ورزشکاران در این رشته انجام میدهد.

وی در ادامه گفت: برای ورود به یک رشته ورزشی در ابتدا باید تحقیق کرد و با آگاهی وارد شد سپس با پشتکار و تلاش آن رشته را ادامه داد. علاقه، آگاهی، پشتکار و تلاش لازمه‌ی موفقیت در هر رشته ورزشی است.

در حال حاضر رشته های ورزشی زیادی در کشور وجود دارند که به دلیل ناشناخته ماندن یا باورهای نادرست همچون هزینه های بالا، افراد کمی را به خود جذب کرده‌اند در صورتی که با تبلیغات و آگاهی دادن به علاقمندان، راه خوبی برای پیشرفت در آن‌ها وجود دارد. امید است که رسانه‌ای باشیم برای آگاهی بخشیدن و معرفی رشته‌های متنوع ورزشی.

انتهای پیام /

  • نویسنده : خبرنگار : فرناز آقاجری