آینده سخت قطب کشتی فرنگی ایران / مربی خوزستان، غایب بزرگ تیم ملی کشتی فرنگی
آینده سخت قطب کشتی فرنگی ایران / مربی خوزستان، غایب بزرگ تیم ملی کشتی فرنگی

دومین اعزام تیم ملی کشتی فرنگی کشور به مسابقات آسیایی و جهان بدون حضور مربی از خوزستان صورت گرفت.

به گزارش نخل اسپورت، پس از غیبت مربی خوزستان در مسابقات کشتی نوجوانان آسیا این مسئله در مسابقات نوجوانان جهان به میزبانی کشور ایتالیا تکرار شد و در اتفاقی کم سابقه مربیان استان از حضور در کادر فنی تیم های ملی محروم شدند. استان خوزستان همیشه در گذشته در کادر فنی دارای سهمیه بوده است و تیمی نبوده که روانه مسابقات بین المللی شده باشد و مربی از استان در آن حضور نداشته باشد. اما متاسفانه نداشتن برنامه ریزی و دقت لازم در هیئت استان، شرایط کشتی خوزستان را بحرانی کرده است.

حضور ۳ مدیر مختلف در ۲ سال گذشته در راس این رشته باعث شده است که برنامه ریزی و هدفگذاری در رشته مهم در استان خوزستان به فراموشی سپرده شود. براستی تصمیم گیران کنونی کشتی استان، اطلاع نداشتند مربی که از آن برای حضور در تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان کشور حمایت می کنند قادر به همراهی کاروان کشورمان نیست؟ چرا مربی که نمی تواند در مسابقات شرکت کند در تمامی اردوها حضور دارد و این فرصت در اختیار نفر دیگری گذاشته نمی شود. تاکید و حمایت از مربی موردنظر توسط هیات باعث شد، نوجوانان استان در جریان مسابقات قهرمانی آسیا و جهان و برابر حریفان حامی و راهنما آشنا را کنار خود نداشته باشند. حضور یک مربی خوزستانی در تیم ملی نوجوانان می توانست رنگ مدال های فرنگی کاران استان در عرصه مسابقات آسیا و جهان مرغوب تر کند و حتی شاید دوبنده بیشتری به نوجوانان اختصاص پیدا می کرد.

تیم های پایه کشتی خوزستان همیشه حرف نخست را در سطح کشور می زدند و با اختلاف بسیار قهرمانی مسابقات نونهالان و نوجوانان را از آن خود می کردند. اما در میان تعجب همگان تیم کشتی فرنگی نونهالان استان اردیبهشت ماه در سنندج در سکوی سوم قرار گرفت. رده سنی که هر سال خوزستان با فاصله فراوان با تیم های دیگر در مکان اول قرار می گرفت. در این رقابت ها ۲۸ فرنگی کار استان حضور داشتند که تنها ۱۰ مدال ارمغان استان شد. مدال های که بخش مهمی توسط نفراتی کسب شد که با تصمیم فدراسیون در مسابقات شرکت کردند و هیات خوزستان نقشی در حضور آنها نداشت.

نوجوانان رده سنی دیگری است که کشتی فرنگی خوزستان در آن راه های کشف استعداد را اشتباه برداشته است. اسفندماه سال گذشته مسجدسلیمان میزبان مسابقات کشتی فرنگی نوجوانان ایران بود و ۴ مدال طلا ره آورد خوزستان از ۱۰ مدال طلا عرضه شده در مسابقات بود. پیکارهای که استان به لطف میزبانی با ۲ تیم کامل در مسابقات به میدان رفت. براستی بر سر قطب کشتی کشور چه آمده است که حتی میزبانی نیز به کسب موفقیت آن کمک نمی کند. فرنگی کاران اعزامی به مسابقات نوجوانان آسیا و جهان نسل آخری از قهرمانانی بودند حاصل برنامه و آموزش منظم و اصولی بودند. با اشتباهاتی که در ۲ سال اخیر صورت گرفته است، کشتی استان در آینده با افت بیشتری روبرو خواهد بود. قطب کشتی فرنگی ایران برای بازگشت به روز های خوب به تجدید نظر در مدیریت نیاز دارد.

چرا در حضور قهرمانان باتجربه و تحصیل کرده سکان هدایت رشته مهمی همچون کشتی در دستان چهره های غیر ورزشی قرار بگیرد. کشتی برای شکوفا شدن دوباره به مدیری از جنس خود نیاز دارد. جامعه کشتی استان از حمید بنی تمیم مدیرکل ورزش و جوانان استان که خود از افتخار آفرینان این رشته ورزشی بوده است انتظار دارند،اجازه ندهد اشتباهات صورت گرفته در مدیریت گذشته تکرار شود و این رشته مهم و مدال آور برای خوزستان همانند چند رشته دیگر به زنگ تفریح مسابقات کشوری تبدیل شود.

انتهای پیام/

  • نویسنده : محمد ملازاده