تای‌چی؛ ابزار سلامتی
تای‌چی؛ ابزار سلامتی

مسئول کمیته تای چی اهواز گفت: تای چی قدرتمندترین ابزار در پیشگیری از وقوع برخی بیماری ها است.

محمد امین غری در گفت و گو با خبرنگار نخل اسپورت اظهار کرد: تای چی در اهواز از سال ها پیش توسط اساتیدی مثل استاد پرویزتبار، استاد فلاح و اساتید دیگر کار و تدریس میشد اما این تدریس ها بیشتر با رویکرد قهرمانی بود که پس از کناره گیری این عزیزان از دوره آموزش ووشو سالها در اهواز مدرس تای چی که دارای مجوز و مربی رسمی فدراسیون باشد نداشتیم‌.

بنده از سال ۸۰ ووشو رو شرع کردم و از سال ۹۰ نیز اقدام به یادگیری تای چی و شرکت در مسابقات لیگ کشور و قهرمانی کشوری کردم، پس از آن و با جدایی از دوره قهرمانی هم مشغول آموزش تای چی و ووشو در زمینه قهرمانی شدم اما سالهای اخیر تای چی را به سمت آموزش همگانی بردم که نتیجه آن تا کنون نیز پرورش سه مربی جوان و با استعداد بوده است.

مسئول کمیته تای چی اهواز در ادامه گفت: از ابتدای سال جاری با همکاری سه مربی جوان و با استعداد یک تیم منسجم جهت توسعه و آموزش تای‌چی در  اهواز تشکیل دادیم که نتیجه آن راه اندازی دو کلاس آموزش همگانی تای چی برای آقایان و بانوان، برگزاری همایشهای معرفی تای چی و آموزش تای چی در جاده ساحلی و از امروز نیز با همکاری سَمن حرکت جاوید خوزستان در منطقه گلستان اهواز به صورت ورزش صبح گاهی بوده است.

غری افزود: امید داریم با برنامه هایی که داریم بتوانیم همچنان تای چی را در اهواز گسترش داده تا عزیزان بیشتری از مزایای این ورزش جذاب بهره مند شوند.

مسئول کمیته تای چی اهواز با اشاره به ماهیت ورزش تای چی و مزایای آن گفت: تای چی ترکیبی از مراقبه و هنرهای رزمی است و می‌تواند در کاهش درد مفاصل کمک شایانی به افراد کند. حرکات آرام تای چی نه تنها برای استخوان ها بلکه برای روان و ذهن نیز مفید می باشد.

وی ادامه داد. تای چی در چین ورزشی سنتی بوده که در این کشور افراد از تمام رده های سنی آن را انجام می دهند و همین امر باعث شده که کاملا چابک و با قابلیت حرکت و انعطاف پذیری بالا زندگی کنند. تای چی در مقابل بیماری های جسمی و ذهنی دو تأثیر عمده دارد که مورد اول پیشگیری و مورد دوم نیز کمک به تسریع درمان با کاهش سرعت رشد بیماری است.

غری گفت: با جرأت می توان گفت که تای چی قدرتمندترین ابزار در پیشگیری از وقوع بیماری هایی که از درون ایحاد می شوند (مانند مشکلات خودایمنی) است که خوشبختانه برای انجام این ورزش امکانات خاصی هم نیاز نیست و می توان آن را در همه جا و همیشه اجرا و تمرین کرد، همچنین افراد در رده های سنی مختلف و با سطح آمادگی جسمی متفاوت نیز براحتی می توانند این ورزش را انجام داده و از مزایای بیشمار آن بهره مند شودند.

مسئول کمیته تای چی اهواز در پایان گفت: تای چی بعنوان یک روش مکمل درمانی توسط مؤسسات زیادی در سطح جهان همانند انجمن ملی پارکینسون آمریکا و مؤسسه دیابت انگلستان استفاده می شود.

 

خبرنگار: زینب سلمان زاده

انتهای پیام /